Zapadła decyzja: Unia Europejska zamyka granice zewnętrzne

Granice zewnętrzne Unii Europejskiej zostaną zamknięte na okres 30 dni.  Decyzja zapadła podczas wtorkowej wideokonferencji szefów państw i rządów krajów UE, w której wziął udział między innymi premier Mateusz Morawiecki.

Żeby ograniczyć rozprzestrzenienie się koronawirusa na świecie uzgodniliśmy wzmocnienie naszych zewnętrznych granic poprzez wprowadzenie skoordynowanych, tymczasowych ograniczeń dla podróży, które nie są niezbędne, do Unii Europejskiej na okres 30 dni” – poinformował na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Czasowe restrykcje, dotyczące wjazdu do UE i krajów stowarzyszonych, zostaną wprowadzone natychmiastowo. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że w tej kwestii państwa członkowskie mają “jednomyślne i wspólne podejście”.

Między państwami zostaną zorganizowane specjalne korytarze transportowe dla dostaw towarów oraz umożliwiające powrót obywateli UE do swoich krajów tranzytem przez inne państwa.

Musimy zapewnić przejazd dla leków, żywności i innych dóbr, a nasi obywatele muszą być w stanie przedostać się do swoich krajów” – zaznaczył Michel.

Szefowa KE podjęła temat działań zmierzających do spowolnienia tempa rozprzestrzeniania się wirusa. Oznajmiła, że konieczne jest odwołanie publicznych spotkań, a szkoły, uniwersytety i miejsca rozrywki muszą być zamknięte. Poinformowała również, że Komisja Europejska uruchomiła przetargi na maski i rękawiczki oraz na respiratory. Biorą w nich udział 24 kraje członkowskie, również Polska. Na składanie ofert jest sześć dni czasu.

Podczas spotkania zgodnie poparto propozycję KE w sprawie rozluźnienia zasad pomocy państwowej, które pozwoli wspierać zagrożone upadłością firmy z wykorzystaniem funduszy z budżetów krajowych.

UE i jej państwa członkowskie zrobią wszystko, co konieczne, aby  przywrócić pewność w gospodarkach i wesprzeć ich szybką odbudowę” – przekonywał Michel.

Planowany na przyszły tydzień szczyt UE  z powodu pandemii został odwołany. Zamiast niego zaplanowano kolejną telekonferencję.

źródło: Krzysztof Strzępka (PAP)

Drodzy Czytelnicy 

Dobry Tygodnik Sądecki włączył się w kampanię społeczną Polskiej Agencji Prasowej, której celem jest dostarczenie wiarygodnej i sprawdzonej informacji w momencie, kiedy wokół epidemii i działań podejmowanych w związku z nią pojawia się duża liczba plotek, zniekształceń medialnych i fake newsów. W naszym portalu w tym bardzo trudnym dla wszystkich czasie będziemy publikować aktualizowane przez okrągłą dobę zalecenia i komunikaty dotyczące zagrożenia epidemicznego w Polsce. 

Znajdziecie je na stronie głównej portalu dts24 oraz w zakładce: KORONAWIRUS

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.