Odkurzone fotografie. Ćwierć wieku temu zbudowano obiekt, który ratuje życie w Dunajcu

Aż trudno uwierzyć, że to już ćwierć wieku kiedy w Nowym Sączu powstała oczyszczalnia ścieków. Obiekt oddano do użytku 4 listopada 1996 roku. Oczywiście było oficjalane otwarcie, później poświecenie przez ks. bp Józefa Gucwę.

To, że oczyszczalnia musi powstać wiedzieli wszyscy, ale dyskusji o tym jaka ma być – nie brakowało. Polscy specjaliści uważali, że zamiast jednej, centralnej, winny powstać lokalne, na największych osiedlach Nowego Sącza. Byłyby mniejsze, a co ważne – nie trzeba byłoby budować kilometrów rur kanalizacyjnych.

Po wielu dyskusjach stanęło jednak na tym, że powostanie jedna. Oczyszczalnią zajęła się szwedzka forma Purac Nordic SA. Kosztowała 23 mln zł.
Dzięki niej mamy dziś znacznie czystsze wody Dunajca. Warto też dodać, że w całej zlewni rzeki, w tym Popradu obecnie funkcjonuje kilkadziesiąt takich oczyszczalni.
Warto dodać, że dzisiejsza oczyszczalnia ścieków w Nowym Sączu to już inny obiekt, który jest nieustannie modernizowany, zgodnie z najnowszymi wymogami.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.