Oddział Outdoru buntuje się przeciwko reklamom szpecącym Nowy Sącz

Na Facebooku zawiązała się społeczność pod nazwą "Sądecki Skansen - Oddział Outdoru", dążąca do usunięcia szpecących przestrzeń publiczną reklam. 

Renault2

- Jest rok 2017 naszej ery. Cała Polska przyjmuje uchwały krajobrazowe i reguluje reklamę w przestrzeni publicznej... Cała? Nie! Jedna, jedyna miejscowość, rządzona przez nieugiętych włodarzy z lat 90., wciąż stawia opór ustawie, obrzydzając życie większości mieszkańców centralnych dzielnic w malowniczej niegdyś miejscowości - czytamy na stronie.

- Mamy przekonanie, że wystarczy już zaśmiecania przestrzeni publicznej Nowego Sącza męczącą wzrok brzydotą reklam wielkopowierzchniowych, szyldów i witryn! Szanujmy nasz bezcenny krajobraz! Żądamy od władz Nowego Sącza przyjęcia uchwał i regulacji, które, uwzględniając współpracę i pomoc właścicielom nieruchomości, przywrócą i będą ochraniać piękny do niedawna widok ulic Sącza. W tym celu podejmujemy tę akcję. Zbieramy fotograficzne dowody na konieczność wprowadzenia regulacji.

Na początku 2017 r. na stronie Urzędu Miasta Nowego Sącza pojawił się projekt uchwały "w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane". Projekt był udostępniony do publicznego wglądu w dniach od 21 stycznia do 27 lutego 2017 r.

- Był to jedynie projekt konsultacyjny. Nie wiadomo na razie, kiedy trafi pod obrady Rady Miasta Nowego Sącza - mówi radny Grzegorz Fecko (PO).

Rejony, w których  reklama ma być ściśle dostosowana do wymogów, to m.in. sądecka starówka, okolice Parku Strzeleckiego, Starej Kolonii, Sądecki Park Etnograficzny i Miasteczko Galicyjskie. W tych miejscach będzie obowiązywał zakaz umieszczania wielkopowierzchniowych bilbordów i dużych reklamowych szyldów, które zasłaniałyby architekturę miasta. Nie będzie także możliwości montowania reklam na ogrodzeniu stadionu Sandecji przy ul. Kilińskiego. Kiedy jednak tymi zmianami zajmą się na sesji sądeccy radni? Na razie nie wiadomo.

- Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Infrastruktury i Środowiska nic na razie na ten temat nie było mówione - informuje wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Michał Kądziołka.

Projekt uchwały nadal można pobrać na stronie Urzędu Miasta Nowego Sącza: http://www.nowysacz.pl/content/resources/miasto/informacje/komunikaty/2017/WAU/01/projekt_uchwaly_krajobrazowej.pdf

Ustawa potocznie zwana „krajobrazową” weszła w życie 24 kwietnia 2015 roku. Jej celem jest zadbanie o ład przestrzenny i uporządkowanie obecności reklam w przestrzeni publicznej.

 O sprawie pisaliśmy: Nowy Sącz: koniec z krzykliwą reklamą

Fot. Ilustracyjne - strona "Sądecki Skansen - Oddział Outdoru" na Facebooku. 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.