O czym trzeba wiedzieć podczas zakupu sprężarki?

O czym trzeba wiedzieć podczas zakupu sprężarki?

sprężarka

Sprężarka to serce warsztatu. Jej zadaniem jest wytworzenie takiej ilości sprężonego powietrza, aby zasilić wszystkie maszyny i narzędzia pneumatyczne. Przed zakupem sprężarki warto się do tego przygotować i zastanowić się nad wydajnością, typem i wielkością zbiornika oraz ciśnieniem maksymalnym. W tym artykule prezentujemy najważniejsze informacje, które pomogą dokonać odpowiedniego wyboru.

Wydajność

Przy wyborze sprężarki bezwzględnie należy przemyśleć kwestię wydajność jaką musimy mieć, aby warsztat pracował płynnie. W przypadku narzędzi pneumatycznych tj.: szlifierki kątowej czy klucza udarowego, które do działania potrzebują odpowiedniej ilości powietrza, warto zainwestować w sprężarka posiadającą wysoką wydajność. Odpowiedni zastrzyk powietrza przyczyni się do sprawnego działania narzędzi. Przy doborze i kalkulacji wydajności warto uwzględnić to jakie samochody będą obsługiwane. Do obsługi samochodów osobowych sprężarka powinna mieć ciśnienie maksymalne 10 bar. W przypadku obsługi samochodów ciężarowych sprężarka powinna mieć już maksymalne ciśnienie 13 bar. Ma to o tyle znaczenie gdyż wydajność sprężarki spada wraz ze wzrostem ciśnienia.

Ciśnienie

Jak już zostało wspomniane powyżej przy obsłudze samochodów osobowych wystarczy ciśnienie 10 bar. Jeśli obsługujemy samochody ciężarowe to już musimy wyposażyć warsztat w sprężarkę na ciśnienie 13 bar. Dodatkowo przy wyborze ciśnienia musimy zwrócić uwagę na ciśnienie wymagane dla używanych narzędzi lub maszyn. Jeśli narzędzia używane na warsztacie będą wymagały jedynie 6 lub 8 bar to w zupełności wystarczy sprężarka o maksymalnym ciśnieniu 10 bar. Jeśli natomiast nasze narzędzia wymagają ciśnienia 12 bar to tu musimy wybrać  sprężarkę 13 lub 15 bar.

Typ sprężarki

Kolejną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę to kwestia jakiego typu sprężarkę potrzebujemy, tłokową czy śrubową. Sprężarka tłokowa jest to idealne rozwiązanie dla małych i średnich warsztatów samochodowych oraz serwisów wymiany i naprawy opon. Sprężarki tłokowe cechuje to, że są one bardzo proste w obsłudze, a także wyróżniają się ogromną łatwością w serwisowaniu. Pond to koszt zakupu oraz koszty eksploatacyjne sprężarki tłokowej są stosunkowo niskie. Sprężarka tłokowa sprawdzi się jednak idealnie w sytuacji, gdy nie potrzebujemy stałego dopływu powietrza, a serwis nie pracuje w trybie ciągłym oraz jeśli nie potrzebujemy wydajności większej nie 800 l/min. Sprężarka śrubowa to idealne rozwiązanie dla średnich i dużych warsztatów samochodowych oraz serwisów wymiany i naprawy opon, gdyż urządzenia te są wstanie zapewnić nam wysoką wydajność. Dlatego jeżeli warsztat wymaga stałego dopływu sprężonego powietrza, a zapotrzebowanie jest wysokie to najlepszym rozwiązaniem będzie sprężarka śrubowa.

Zbiornik

Przy wyborze sprężarki dużą uwagę należy poświęcić kwestii wielkości zbiornika. Dobrze dobrana wielkość zabezpieczy nasz warsztat przed zbędnymi przestojami w pracy.  Najbardziej wydajnie jest wówczas, gdy pojemność zbiornika to 50% potrzebnej wydajności czyli jeśli potrzebujemy wydajność na poziome 900 l/min to w tym przypadku zbiornik powinien mieć pojemność 500 litrów. Zbiornik stanowi bardzo ważną kwestię. Wynika to z faktu, że sprężarka zgodnie z przepisami podlega zgłoszeniu do Urzędu Dozoru Technicznego. W chwili obecnej na rynku dostępne są sprężarki ze zbiornikiem stalowym, malowanym proszkowo oraz ze zbiornikiem ocynkowanym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W przypadku zbiornika ocynkowanego wewnątrz, dzięki powłoce ochronnej w postaci ocynku, w znacznym stopniu ograniczony został niekorzystny wpływ kondensatu na ściankę zbiornika, która jest sprawdzana podczas kontroli UDT co dwa lata.  Na decyzję o wielkości zbiornika ma wpływ jak wykorzystywana będzie sprężarka. Jeśli będą to prace niewymagające dużego zapasu powietrza to wówczas należy wybrać mały zbiornik. Czas jego napełniania jest krótszy niż ma to miejsce w przypadku zbiornika o dużej pojemności. Większy zbiornik sprawdzi się w sytuacji, gdy tego powietrza potrzebujemy więcej, lub gdy musimy mieć odpowiedni zapas oraz zależy nam na stabilniejszym ciśnieniu.

Artykuł partnera.

Czytaj również: Jaka witamina D jest najlepsza dla dziecka – naturalne źródła i preparaty z apteki

Reklama