ZUS odebrał 512 zasiłków. ,,Chorzy” zostali przyłapani na wycieczce do Grecji i rąbaniu drewna

Nie ma żartów. Od stycznia do września nowosądecki Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował prawie siedem tysięcy zwolnień lekarskich. Okazało się, że 512 osób wykorzystywało je nieprawidłowo, przez co stracili zasiłek chorobowy. ZUS zaoszczędził na nich 461,2 tysiące. Jedna osoba została przyłapana na prowadzeniu zajęć Zumby, inna na rąbaniu drewna. 

PROTEGAST4

W całej Małopolsce  pracownicy ZUS zapukali do drzwi 32,2 tysiąca beneficjentów ,,chorobowego”, z tego 2338 osobom wstrzymali wypłatę zasiłku. Ponad połowa z nich, bo aż 1387, dotyczyła nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Łącznie w kasie ZUS zostało 2,6 miliona złotych oszczędności z tytułu odebrania świadczenia.

,,Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji takich nieprawidłowości zostanie wstrzymana wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać” – przekazuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Przyłapana w Grecji 

Pracownicy ZUS przyłapali jedną kobietę na prowadzeniu zajęć Zumby w czasie zwolnienia lekarskiego, inną zaś na wakacjach w Grecji. Swoją wycieczkę, na którą wybrała się z mężem i dziećmi relacjonowała wstawiając zdjęcia na portale społecznościowe. W Polsce czekała ją niemiła niespodzianka. Nie dość, że zostało jej wstrzymane ,,chorobowe”, to musiała jeszcze zwrócić zasiłek w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Kolejnym ciekawym przypadkiem był mężczyzna, który przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu schorzenia kręgosłupa, a którego pracownicy ZUS przyłapali na rąbaniu drewna.

Fot. ilustr. pixabay

MAGIK MAŁA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Studio DTS

W siedzibie spółki Newag w Nowym Sączu, w obecności Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, zaprezentowano działanie nowoczesnego toru testowego, który powstał w ramach najnowszych inwestycji nowosądeckiego producenta taboru szynowego.

Najczęściej wyświetlane
Cechini

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]