ZUS odebrał 512 zasiłków. ,,Chorzy” zostali przyłapani na wycieczce do Grecji i rąbaniu drewna

ZUS odebrał 512 zasiłków. ,,Chorzy” zostali przyłapani na wycieczce do Grecji i rąbaniu drewna

Nie ma żartów. Od stycznia do września nowosądecki Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował prawie siedem tysięcy zwolnień lekarskich. Okazało się, że 512 osób wykorzystywało je nieprawidłowo, przez co stracili zasiłek chorobowy. ZUS zaoszczędził na nich 461,2 tysiące. Jedna osoba została przyłapana na prowadzeniu zajęć Zumby, inna na rąbaniu drewna. 

W całej Małopolsce  pracownicy ZUS zapukali do drzwi 32,2 tysiąca beneficjentów ,,chorobowego”, z tego 2338 osobom wstrzymali wypłatę zasiłku. Ponad połowa z nich, bo aż 1387, dotyczyła nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Łącznie w kasie ZUS zostało 2,6 miliona złotych oszczędności z tytułu odebrania świadczenia.

,,Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji takich nieprawidłowości zostanie wstrzymana wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać” – przekazuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Przyłapana w Grecji 

Pracownicy ZUS przyłapali jedną kobietę na prowadzeniu zajęć Zumby w czasie zwolnienia lekarskiego, inną zaś na wakacjach w Grecji. Swoją wycieczkę, na którą wybrała się z mężem i dziećmi relacjonowała wstawiając zdjęcia na portale społecznościowe. W Polsce czekała ją niemiła niespodzianka. Nie dość, że zostało jej wstrzymane ,,chorobowe”, to musiała jeszcze zwrócić zasiłek w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Kolejnym ciekawym przypadkiem był mężczyzna, który przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu schorzenia kręgosłupa, a którego pracownicy ZUS przyłapali na rąbaniu drewna.

Fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.