Nowy Sącz: Z autobusu na pociąg i odwrotnie na jednym bilecie zintegrowanym?

Nowy Sącz: Z autobusu na pociąg i odwrotnie na jednym bilecie zintegrowanym?

Bilet zintegrowany pozwala na podróżowanie autobusami, pociągami i tramwajami z jednym biletem. Wprowadzenie takiego rozwiązania proponują podróżni na co dzień korzystający z połączeń kolejowych. Propozycja spotkała się z pozytywnym odzewem spółki Pol Regio. 

– Bilet zintegrowany byłby świetną propozycją dla osób, które dojeżdżają z pod sądeckich miejscowości do Nowego Sącza pociągiem. Można byłoby, kasując jeden bilet, skorzystać z autobusu i z pociągu. Nie wiem, z jakimi dopłatami wiązałoby się takie rozwiązanie, ale może warto byłoby je przemyśleć? – zastanawia się Kacper Kulig z Piwnicznej, uczeń I LO w Nowym Sączu, który już od września codziennie będzie dojeżdżał do szkoły koleją. Gdy wysiądzie z autobusu, musi iść pieszo ok. 17 minut. Żałuje, że pociąg nie dojeżdża do stacji Nowy Sącz – Miasto. Mógłby przejechać tę odległość autobusem, ale…

– Wiąże się to jednak z kupnem dodatkowego biletu. Bilet zintegrowany znacznie ułatwiałby sprawę. Wiem, że takie rozwiązanie funkcjonuje w większych miastach, jak np. w Krakowie. Gdyby wprowadzić takie rozwiązanie, na pewno znaleźliby się chętni pasażerowie – zauważa Kacper Kulig.

Bilety zintegrowane funkcjonują m.in. w Krakowie, Katowicach, czy Wałbrzychu.

Jak na taki pomysł zapatruje się Andrzej Siemieński, dyrektor Małopolskiego Oddziału PolRegio?

– Uważam, ze jest to bardzo dobry pomysł. My jako PolRegio rozpoczęliśmy współpracę z sądeckim MPK przy okazji uruchomienia szynobusu na czas budowy nowego mostu nad rzeką Dunajec. Jadąc tym szynobusem, pasażerowie będą kupowali bilety MPK. Takie jak na razie są plany. Sądzę, że kolejne nasze rozmowy będą dobrą okazją do poddania propozycji wprowadzenia takiego biletu. Skorzysta na tym duża część mieszkańców i uda się przekonać koleje osoby do transportu publicznego – uważa dyrektor Andrzej Siemieński.

– Jesteśmy otwarci na tego typu inicjatywy. Obiecuję, że przy okazji najbliższego spotkania z przedstawicielami sądeckiego MPK, przedstawię taką propozycję – deklaruje Andrzej Siemieński.

Bilet zintegrowany jest bardzo popularny nie tylko w dużych miastach Polski, ale także w państwach Europy zachodniej.

– Na bilecie zintegrowanym opiera się cały system zachodniej komunikacji. Jest to tamtejszy standard, który u nas jest obecny w dużych aglomeracjach. Np. w Niemczech kupujemy jeden bilet  i nie interesuje nas, z jakiego środka komunikacji skorzystamy. Świetnie byłoby, gdyby sądeczanie również mieli taką możliwość. To rozwiązanie tańsze – uważa Łukasz Wideł, wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

***

Zintegrowane bilety okresowe imienne, na przejazdy łączone, funkcjonują np. w Komunikacji Miejska w Krakowie. Stanowią ofertę skierowaną do pasażerów zainteresowanych nabyciem w jednej transakcji dwóch biletów okresowych uprawniających do przejazdów pociągami osobowymi, organizowanych przez Koleje Małopolskie Sp. z o. o. (KMŁ) lub PolRegio Sp. z o.o., przejazdów środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie (KMK), organizowanych przez Gminę Miejską Kraków/Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (ZIKiT).

Pasażer otrzymuje obydwa bilety na jednym nośniku w wersji papierowej, w formie zapisu na karcie Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej lub na urządzeniu mobilnym, zakupionym za pomocą specjalnej aplikacji.

***

Z najnowszymi informacjami dotyczącymi uruchomienia szynobusu na osiedle Helena czytaj TUTAJ

Fot. Ilustracyjne – pixabay

Reklama