Nowy Sącz: XIX Międzynarodowy Festiwal i XVII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – START!

Na ponad dwa tygodnie Nowy Sącz stanie się muzyczną stolicą Polski. 12 maja o godz. 19., sądeccy melomani będą mogli wysłuchać nadzwyczajnego koncertu symfonicznego Pietro Mascagni „Cavalleria Rusticana” rozpoczynającego jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce. Do Nowego Sącza zjedzie 80 artystów z 17 krajów.

– Od początku realizacji Konkursu i Festiwalu w latach 80., przyjęliśmy formułę dwutorowości tego wydarzenia – mówi Liliana Olech, dyrektor organizacyjny Festiwalu. – Z jednej strony jest to międzynarodowy konkurs wokalny dla studentów i absolwentów akademii muzycznych, służący celom edukacyjnym i rozwojowym z międzynarodowym jury, z drugiej zaś – festiwal. Konkurs musi być obudowany wydarzeniami sprzyjającymi wzrostowi zainteresowania sztuką wokalną.

We wszystkich edycjach konkursu wzięło udział 968 młodych artystów z 20 krajów z Europy, Azji i Ameryki. Wielu polskich uczestników konkursu zrobiło później karierę, nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą. To także znakomita promocja naszego miasta i regionu – mówi dyrektor festiwalu Antoni Malczak

Konkurs i Festiwal mają formułę biennale, czyli odbywają się do dwa lata. W tym roku impreza potrwa od 12 do 29 maja, a koncerty odbywać się będą w salach MCK Sokół oraz w sądeckich kościołach.

Program artystyczny jest ciekawy i zróżnicowany – mówi Liliana Olech. – Liczymy na zainteresowanie sądeckiej i małopolskiej publiczności, tym bardziej, że będziemy gościć wielu  wybitnych artystów, na czele z dyrektor artystyczną festiwalu Małgorzatą Walewską, jedną z najbardziej znanych polskich śpiewaczek operowych.

W tym roku, melomani mogą także liczyć na transmisje internetowe konkursu. Konkursowe wydarzenia będzie można śledzić na żywo, w streamingu na stronie festiwalu oraz  w witrynie MCK SOKÓŁ. Na dziedzińcu „Sokoła” zostanie także zainstalowany duży ekran, na którym będzie można obejrzeć koncert inauguracyjny.

Festiwal uzyskał dofinansowanie Zarządu Województwa Małopolskiego w wysokości 349 tys. 930 zł. Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich.

Fot. Lucyna Witkowska MCK SOKÓŁ (pochodząca z Wenecji Miriam Albano, laureatka I nagrody  na XVI Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w 2015 r.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.