Nowy Sącz: walczą o pociągi do Krynicy i Muszyny

Nowy Sącz: walczą o pociągi do Krynicy i Muszyny

10 grudnia tego roku wejdzie w życie korekta do rozkładu jazdy pociągów. Zabraknie w niej popołudniowego połączenia kolejowego do Krynicy – Zdroju i Muszyny. Członek zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda twierdzi, że na realizację tych połączeń brakuje pieniędzy. Komitet Obywatelski Obrony Połączeń Kolejowych na Sądecczyźnie podpowiada skąd wziąć fundusze w liście otwartym, w „Sprawie połączeń kolejowych na Sądecczyźnie i w dolinie Popradu na rozkład jazdy 2017\2018”. 

List jest odpowiedzią na słowa Leszka Zegzdy, które padły na antenie Radia RDN . Leszek Zegzda stwierdził w wywiadzie udzielonym stacji radiowej, że: „frekwencja nie skłania do zwiększania liczby połączeń komunikacyjnych”. Powiedział także, że kwota, jaka byłaby potrzebna na wydłużenie kursów z Nowego Sącza do Krynicy to 2 mln zł.

Komitet Obywatelski Obrony Połączeń Kolejowych na Sądecczyźnie ma swoją opinię w tej sprawie.

– Wraz ze zwiększeniem ilości połączeń wzrasta ilość przewożonych pasażerów. Wydłużenie relacji pociągów do Muszyny to nie ekstrawaganckie zachcianki mieszkańców regionu, a realizowanie zadań samorządu województwa w zakresie likwidowania barier komunikacyjnych –  upomina się Andrzej Cebula z Komitetu Obywatelskiego Obrony Połączeń Kolejowych na Sądecczyźnie.

Andrzej Cebula wskazuje nawet konkretne źródło sfinansowania połączenia do uzdrowisk.

„W publikacji wyników kontroli NIK jest wzmianka, że w 2016 roku spółka Koleje Małopolskie nie dokonała zwrotu do budżetu województwa ponad dwóch milionów złotych dotacji. Z związku z tym Komitet wzywa radnego Leszka Zegzdę do odzyskania pieniędzy publicznych i przeznaczenia ich na regionalną komunikację kolejową na Sądecczyźnie i w Dolinie Popradu” – pisze Andrzej Cebula. – „Apelujemy do radnego Leszka Zegzdy aby nie działał na szkodę mieszkańców oraz aby nie poddawał w wątpliwość praw mieszkańców Sądecczyzny do zbiorowej komunikacji kolejowej”.

– Jeszcze raz będziemy negocjowali z Przewozami Regionalnymi. Może uda się załatwić sprawę przed 10 grudnia – obiecuje Leszek Zegzda.

 

Z materiałem pokontrolnym NIK można zapoznać się TUTAJ.

Czytaj również: 

Od grudnia nowy rozkład jazdy PKP. Po południu do Krynicy pociągu nie będzie

 

 

Fot. Ilustracyjne – Adrian Maraś/NSMK. 

Share on twitter
Share on facebook