Nowy Sącz. Tokai Cobex zainwestował w lepsze powietrze

Nowy Sącz. Tokai Cobex zainwestował w lepsze powietrze

24 miliony złotych zainwestowano w instalację oczyszczania spalin z benzoalfapirenu i lotnych związków organicznych w sądeckim zakładzie Tokai Cobex przy ulicy Węgierskiej (dawny Carbon). To inwestycja w lepsze powietrze nad Nowym Sączem.

– Instalacja RTO jest najbardziej efektywnym energetycznie urządzeniem oczyszczania spalin z lotnych związków organicznych, jaki obecnie istnieje na rynku – mówi Piotr Repeta, kierownik Działu Inwestycji, firmy Tokai COBEX Polska.

Skrót RTO pochodzi od angielskiej nazwy regenerative thermal oxidizer czyli regeneracyjny termiczny dopalacz spalin.

– Jako odpowiedzialna społecznie firma bardzo dużą uwagę zwracamy na nasz wpływ na środowisko naturalne, w którym żyjemy i pracujemy. Chcąc go zminimalizować sięgamy po najnowocześniejsze dostępne technologie i rozwiązania, które posłużą na lata – wyjaśnia prezes zarządu Tokai COBEX Polska, Andrzej Hotloś.

Instalacja RTO w Nowym Sączu trwała niemal 2 lata.

– Do tej pory instalacja oczyszczania powietrza z procesu wypalania w Nowym Sączu opierała się na dwustopniowym oczyszczaniu poprzez zastosowanie szeregu elektrofiltrów i filtrów koksowych. W nowym układzie filtry koksowe zastąpiono wysokosprawnymi jednostkami RTO. Instalacja wpłynie bezpośrednio na ograniczenie już przekroczonego tła benzoalfapirenu i pyłów w Nowym Sączu, który zajmuje wysokie miejsce pośród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce – mówi Piotr Repeta, Kierownik Działu Inwestycji Tokai COBEX Polska.

Wyzwań w czasie realizacji inwestycji było sporo, a proces budowy porównać można do pracy na żywym organizmie

– Nasze piece działają w trybie ciągłym i nie da się ich wyłączyć bez skutków ekonomicznych czy też ekologicznych – wyjaśnia Piotr Repeta. – To jak operacja na otwartym sercu. Wymieniając starą instalację na nową musieliśmy cały czas pamiętać o najmniejszym wpływie na emisję, a także o przerwach w produkcji.

Uroczyste oddanie instalacji do użytku będzie miało miejsce w dniu 25 stycznia 2021 r.

Tokai COBEX jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji oraz serwisie wysokiej jakości produktów węglowych, takich jak bloki katodowe do termoelektrolizy aluminium oraz wykładziny do wielkich pieców hutniczych. Ponadto produkuje elektrody węglowe oraz masy Soederberga wykorzystywane w procesach wytopu krzemu metalicznego i żelazostopów. Główna siedziba firmy Tokai COBEX znajduje się w Wiesbaden w Niemczech. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne w Polsce: w Raciborzu i Nowym Sączu oraz biuro sprzedaży w Pekinie w Chinach.
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.