Nowy Sącz. To będzie trudna zima. Miejskie ciepło drożeje o około 30 proc.

Nowy Sącz. To będzie trudna zima. Miejskie ciepło drożeje o około 30 proc.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu poinformowało dziś o podwyżkach cen ciepła, które będą obowiązywać począwszy od 27 września. Przedwczoraj (12 września) wydana została Decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w Krakowie, zatwierdzająca nowe taryfy. Wynika z niej, że ceny i stawki opłat za ciepło w Nowym Sączu wzrosną średniorocznie o 29,99 % .

Władze sądeckiej ciepłowni tłumaczą, że na zmianę cen ciepła wpłynął wzrost ceny gazu ziemnego o 491 %, cen biomasy o 136 % oraz uprawnień do emisji CO2 o 290 % i przypominają, że dla odbiorców z kotłowni Millenium oraz Sikorskiego, jest to pierwsza zmiana cen ciepła od grudnia 2020 kiedy to ceny drgnęły delikatnie w dół  – o 2,01%.

Od 2021 roku obserwujemy drastycznie wzrastające koszty związane z wytworzeniem ciepła oraz galopującą inflację, które zmusiły nas do urealnienia cen ciepła systemowego. Jest to ściśle związane z obecną sytuacją polityczno-gospodarczą, która ma odzwierciedlenie w stale rosnących cenach surowców energetycznych. Pomimo tego, taryfy MPEC w Nowym Sączu należą i będą należały do najniższych w porównaniu do podobnych przedsiębiorstw w Polsce. Smutne okoliczności, w których aktualnie wszyscy funkcjonujemy, zniszczyły naszą zdolność do utrzymywania na niezmiennym poziomie cen i  stawek opłat za ciepło. Jednocześnie podkreślamy, że nadal będą trwały inwestycje w  rozbudowę sieci i unowocześnienie infrastruktury, finansowane głównie ze środków pozyskanych z zewnątrz, które w przyszłości zaowocują, jeśli nie utrzymaniem dotychczasowych taryf, to  przynajmniej ograniczą ewentualne wzrosty –  tłumaczy prezes zarządu MPEC Paweł Kupczak.

źródło:  www.mpecns.pl.

Czytaj też:

Znamirowice. To nie był upadek z mostu… Chłopiec ma obrażenia głowy, ale kręgosłup jest cały