Nowy Sącz, Stary Sącz: ludzie znów trują ludzi

Nowy Sącz, Stary Sącz: ludzie znów trują ludzi

Ulica Żywiecka i Paderewskiego godzina 19:30 w powietrzu swąd palonych butelek. Czekam na drony badające to, co wydobywa się z kominów i będę za odstraszającymi karami, bo tylko takie przemawiają trucicielom do głowy – dzieli się bolesnym spostrzeżeniem sądeczanin, który poczuł to, co wielu innych wraz z nadejściem jesiennych chłodów: ludzie znów trują ludzi.

Stan powietrza w dowolnym zakątku Polski można sprawdzić TUTAJ.
Dane z czujników umieszczonych w Nowym Sączu znajdziemy tutaj: www.nowysacz.pl/pomiary-powietrza

Z pomiarów zarejestrowanych przez czujniki zamontowane w naszym regionie wynika, że mieszkańcy Nowego Sącza zaczęli wdychać trucizny wczoraj około godz. 19. , w porze wieczornego dokładania do domowych kopciuchów.

O godzinie 19. bardzo wysoki poziom zanieczyszczeń odnotowały także czujniki w Starym Sączu, średni – w Podegrodziu i Kamionce.

Ciężko oddychało się aż do godz. 23. Później truciciele poszli spać…

 


Komitet Antysmogowy Będzie Ciepło.pl  podpowiada domowe sposoby na smog:

Antysmogowe rośliny do domu:

Najprostsza i zdecydowanie najtańsza wersja walki ze smogiem to zasadzenie roślin. Istnieje kilka gatunków, które wyjątkowo dobrze sobie z nim radzą. Do tego grona zalicza się przede wszystkim wężownicę. Ten rodzaj nie tylko prezentuje się efektownie, jest bardzo łatwy w utrzymaniu, ale przede wszystkim oczyszcza i filtruje powietrze. Kolejny gatunek, który zasługuje na szczególną uwagę, to palma bambusowa. Sprawdzi się w każdych warunkach, a jednocześnie pozbędzie się wielu szkodliwych substancji – począwszy od tlenku węgla, ksylenu, benzenu czy chloroformu.

Oczyszczacze i jonizatory powietrza:

Droższym rozwiązaniem do przydomowej walki ze smogiem, ale równie dobrym będzie regularne nawilżanie powietrza. Do tego celu niezbędne okażą się specjalne nawilżacze powietrza, które działają automatycznie. Dzięki tym urządzeniom pozbędziemy się zanieczyszczonego powietrza z naszych pomieszczeń. Możemy wybierać spośród urządzeń z funkcją jonizatora lub lampą UV.
Jeśli zdecydujemy się używanie oczyszczaczy powietrza mechanicznych, pamiętajmy, aby nie przesadzać z częstotliwością nawilżania. Wbrew pozorom zbyt duża wilgotność również nie jest wskazana, ponieważ sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów. Ważny też jest ich sam dobór. Nie powinny być za małe w stosunku do kubatury bo będą nieefektywne a za duże mogą podwyższyć wilgotność pomieszczeń zbyt mocno…

Zamiana opału do pieca z węgla na pellet:

Zamiana paliwa – w tym węgla lub miałów węglowych na opał ekologiczny to szybki sposób na ograniczenie smogu wokół domu. Niewielu wie, że w kotłach c.o na ekogroszek można zastąpić węgiel bardzo czystym i ekologicznym paliwem: pelletem. Pellet jest w podobnej cenie, pochodzi z trocin i jest pachnący, czysty i przede wszystkim bez porównania ekologiczny w stosunku do węgla. Przede wszystkim mamy dużo mniejszą emisję pyłów, benzopirenów oraz dwutlenku siarki stosując to paliwo. Pellet jest sprzedawany workowany lub luzem, można nabyć go w większości hurtowni budowlanych w tym sieci Castorama, PSB czy LeroyMerlin . Wiele lokalnych sprzedawców przywiezie go państwu do domu.

Zamiana pieca c.o z węglowego na ekologiczny:

Zamiana paliwa czasami nie wystarczy. Mamy przestarzałą konstrukcję domowego pieca, nie możemy w nim spalać biopaliw w tym pelletu – co zrobić ? Mamy dwie możliwości : modernizacja pieca na pelletowy poprzez zamontowanie palnika na pellet – koszt od ok 5 tys zł.
Droższą propozycją jest zwyczajnie nabycie automatycznego ekologicznego kotła 5 klasy emisji na pellet czy inne biopaliwa np.: zrębki, agropellet, brykiety czy trociny. Znacząco poprawi to komfort codziennego użytkowania, czystość w kotłowni i domu a emisja szkodliwych spalin spadnie o kilkadziesiąt procent. Niestety koszt takiej inwestycji jest najdroższy, chociaż niekoniecznie. W wielu gminach są lokalne dopłaty na wymianę takich pieców, gdzie dofinansowanie sięga nawet 6-8 tys zł co sprawia, że za parę tysięcy złotych możemy sprawdzić sobie ekologiczne ogrzewanie. Biorąc pod uwagę, że nasi sąsiedzi już dawno ogrzewają się biopaliwami i biomasą zamiast węgla jest to najbardziej efektywny sposób do długotrwałej walki ze smogiem. W Niemczech czy Szwecji po prostu smog nie istnieje. Ale tam zimą można wjechać do wsi czy małego miasta, a w Polsce naprawdę czasami jest to trudne, nawet uzdrowiska wg kontroli NIK toną w smogu.

Joanna Milczarska
Komitet Antysmogowy Będzie Ciepło.pl 

 

 

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama