Nowy Sącz: Sądecki Alarm Smogowy szuka lokalizacji dla czujników jakości powietrza

Nowy Sącz: Sądecki Alarm Smogowy szuka lokalizacji dla czujników jakości powietrza

Mimo, że mamy lato, wśród aktywistów Sądeckiego Alarmu Smogowego nie ustaje troska o jakość sądeckiego powietrza. Szukają w Nowym Sączu miejsc, w których można zamontować wygrane przez sądeczan w kwietniu czujniki.

Sensory Nowy Sącz wygrał dzięki facebookowej akcji „Czy wiesz czym oddychasz”, którą prowadziła organizacja Airly, zajmująca się budowaniem sieci sensorów powietrza dla miast i gmin.

– Dzięki naszemu rozwiązaniu możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online – mówi Paulina Bąk, specjalista ds. marketingu Airly.

– Naszym celem jest zbudowanie gęstej sieci sensorów w całej Polsce, co wpłynie na zwiększenie świadomości, tego czym oddychamy na co dzień. Pozwoli to także zidentyfikowanie źródeł problemów i ich dokładnej lokalizacji – dodaje.

Przez tydzień mieszkańcy Nowego Sącza mieli czas, aby za pośrednictwem internetowej sondy zagłosować na swoje miasto. Sądeczanie oddali wówczas 5520 głosów.

– Pokazaliśmy, że potrafimy się zmobilizować i podjąć skuteczną walkę z dużo większymi miastami – w gronie konkursowiczów mniejszy od Nowego Sącza był tylko Żywiec, a w pokonanym polu zostawiliśmy dużo większe Gliwice, Rybnik czy Bielsko-Białą – mówił wtedy Bartłomiej Orzeł, założyciel i pomysłodawca Sądeckiego Alarmu Smogowego.  

Teraz dla sensorów trzeba poszukać lokalizacji.

– Wspólnie z Urzędem Miasta Nowego Sącza poszukiwaliśmy lokalizacji, ale się nie udało – po pierwsze jest już 9 czujników, które znacznie zmniejszają pole manewru, po drugie trudno było znaleźć lokalizacje z WiFi – tłumaczy Bartłomiej Orzeł.

– Szukamy lokalizacji w Nowym Sączu i poza Nowym Sączem. Szczególnie ważne jest dla nas zamontowanie czujników poza miastem. Wtedy poznamy jakość powietrza na obrzeżach. Mamy nadzieję, że taka idea się przyjmie. Potencjalne lokalizacje zbieramy jeszcze do jutra (wtorek) do północy poprzez specjalny formularz – zauważa Orzeł.

W formularzu trzeba podać m.in. następujące dane: imię i nazwisko, telefon kontaktowy, adres e-mail, datę urodzenia, miejsce (miejscowość, ulica, numer domu – dla ułatwienia lokalizacji), w którym dana osoba mieszka i chciałaby zawiesić sensor).

Oddać głos można na stronie TUTAJ

O dodatkowych czujnikach powietrza dla Nowego Sącza pisaliśmy: Nowy Sącz dostanie czujniki powietrza

Fot. Oddychaj z Airly, ilustracyjne – pixabay. 

Reklama