Nowy Sącz: przez jedną minutę milczało całe miasto. Dźwięk syreny przypomniał tamten dzień…

Dzisiaj na minutę zatrzymała się cała Polska. O 8.41, kiedy zawyły syreny alarmowe, wielu mieszkańców Nowego Sącza przystanęło na chwilę, by wspomnieniami wrócić do wydarzeń sprzed ośmiu lat. Ruch kołowy również zamarł. W sądeckim ratuszu oraz kościele św. Kazimierza odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą zbrodni katyńskiej oraz upamiętnieniem katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. 

Obchody rozpoczęły się o godzinie 8.30 w nowosądeckim magistracie. O 8.41 zostały uruchomione syreny alarmowe i minutą ciszy uczczono pamięć 96. osób, które poniosły śmierć 10 kwietnia 2010 roku. Po tym odczytano wszystkie nazwiska tragicznie zmarłych. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele miasta, powiatu, posłowie, delegacje służb mundurowych, instytucji, uczniowie i kombatanci.

https://www.youtube.com/watch?v=vLszYTNn1yw

W ratuszu pod tablicami upamiętniającymi honorowych obywateli Nowego Sącza: prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ostatniego prezydenta RP na uchodźctwie Ryszarda Kaczorwskiego, złożono wiązanki kwiatów. Warto przypomnieć, że w katastrofie samolotu prezydenckiego zginęli także generał Franciszek Gągor z Sądecczyzny oraz ojciec Józef Joniec z Limanowszczyzny.

Obchody rocznicowe zakończyła msza święta w intencji zamordowanych w Katyniu oraz tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Po nabożeństwie przedstawiciele Związku Sybiraków oraz władz miasta i powiatu złożyli wiązanki kwiatów pod Tablicami Katyńskimi.

Fot. UM Nowy Sącz

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.