Nowy Sącz: Polsko-czeskie granie na barokową nutę

Szczawnicki Chór Kameralny i Orkiestra Barokowa Musica Florea Praha zapraszają sądeczan na niezwykły koncert, który odbędzie się w kościele Św. Ducha, przy ul. Piotra Skargi. W niedzielę, 3 września, o godz. 18.30, zostaną wykonane obszerne fragmenty monumentalnego Oratorium „Mesjasz” G. F. Haendla. Utwór ten należy do ścisłego kanonu muzyki europejskiej, a swoim dramatyzmem i liryką porusza słuchaczy na całym świecie.

wsb3

- Muzyka barokowa to cudowna muzyka, ale różnie jest odbierana przez współczesnego słuchacza – mówi Antoni Malczak, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół, współorganizatora koncertu. – Tym większy mój szacunek i uznanie dla Agnieszki Żarskiej, założycielki szczawnickiego chóru za wybranie tak trudnej i wymagającej dziedziny sztuki. Tym bardziej, że działa w Szczawnicy, czyli środowisku w którym nie ma tradycji uprawiania muzyki klasycznej.  

Choć chór utworzony przez Agnieszką Żarską ma charakter amatorski, prezentuje profesjonalny poziom i specjalizuje w muzyce barokowej. Istnieje on od 10 lat i występuje w całej Polsce, współpracując z wybitnymi śpiewakami i solistami. Na jego bazie powstał w 2016 roku Zespół Baroque Collegium 1685, który nawiązał  współpracę ze znakomitymi instrumentalistami z Pragi.

- Zarówno chór, jak i orkiestra wystąpią w niewielkim składzie – mówi Agnieszka Żarska. – Będzie to wykonanie bliskie temu, które Haendel przewidział dla swojego dzieła. Dzięki temu kameralnemu charakterowi będziemy mogli wydobyć różne szczegóły retoryczne tej wspaniałej kompozycji.

„Mesjasz” to historia życia i zbawienia Jezusa Chrystusa. Agnieszka Żarska dokonała wyborów fragmentów oratorium, tak aby pozostawić główne założenia utworu Haendla.

- Zależy nam, żeby prezentować muzykę, w taki sposób, aby przemówiła także od współczesnego słuchacza - zapewnia dyrektor chóru.

Wykonawcami koncertu będą:
Jolanta Kowalska-Pawlikowska - sopran
Zoltan Megyesi – tenor
Baroque Collegium 1685, w skład którego wchodzą Szczawnicki Chór Kameralny oraz Orkiestra Barokowa Musica Florea Praha
Agnieszka Żarska - dyrygent
fot. Małopolskie Centrum Kultury Sokół
MEDICOR

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.