Nowy Sącz: oficjalnie most im. Lecha i Marii Kaczyńskich. Pomysł poparło 18 radnych

Most przeprowadzający obwodnicę północną przez Dunajec w Nowym Sączu zostanie nazwany imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich - tak zadecydowała większość rajców podczas dzisiejszej sesji rady miejskiej. 

wsb3

Wnioskodawcą projektu uchwały była przewodnicząca rady miasta Iwona Mularczyk. Pod pomysłem podpisało się również 12 radnych klubu Prawo i Sprawiedliwość - Wybieram Nowy Sącz. Propozycję nadania takiego imienia przeprawie przez Dunajec przedstawił poseł Arkadiusz Mularczyk w oficjalnym piśmie złożonym w 2019 roku na ręce szefowej nowosądeckiej rady.

W uzasadnieniu wnioskodawczyni przypomniała, że śp. prezydent Lech Kaczyński - Honorowy Obywatel Nowego Sącza, w latach 1991-1993 był posłem z Ziemi Sądeckiej do Sejmu RP 1 kadencji z listy Porozumienia Centrum, podczas której został wybrany przez Sejm na stanowisko prezesa Najwyższej lzby Kontroli (1992-1995). Później sprawował ważne funkcje Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego, (2000-2001), Prezydenta Warszawy (2002-2005) i Prezydenta Polski (2005-2010), na wszystkich tych stanowiskach wykazując się aktywnością i dobrze rozumianą służbą
dla dobra kraju.

,,Jego, jak i wielu znamienitych osób, tragiczna śmierć w katastrofie smoleńskiej, przerwała pracę dla Ojczyzny, jednak przetrwały zainicjowane wtedy projekty dotyczące umocnienia Polski na arenie międzynarodowej i zapewnienia państwu niezależności energetycznej. Spośród działań na rzecz zachowania tożsamości narodowej i utrwalania patriotyzmu, które to wartości były tak bliskie Jego sercu, należy przypomnieć, że to właśnie z inicjatyw Lecha Kaczyńskiego zostały ustanowione ustawą Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego w 2009 r. i Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" w 2011 r" - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Przewodnicząca Mularczyk zwracała uwagę, iż podczas sprawowania urzędu prezydenta Warszawy śp. profesor Kaczyński zainicjował i doprowadził do otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego, które stanowi wzór dla powstających w późniejszych latach tego typu placówek pod względem sposobu realizacji przekazu historycznego i prowadzonych działań badawczych i dokumentacyjnych.

,,Upamiętnienie obejmie także i śp. Marię Kaczyńską, która podzieliła tragiczny los Prezydenta, wcześniej była wierną i nieodłączną towarzyszką jego życia, wspierającą swojego męża w działalności publicznej. Będąc Pierwszą Damą RP dała się poznać jako orędowniczka i uczestniczka wielu inicjatyw o charakterze charytatywnym, zaskarbiając sobie uznanie i sympatię społeczeństwa polskiego" - zakończyła Iwona Mularczyk.

18 radnych ,,za" 

Podczas dzisiejszej XXXIV sesji Rady Miasta Nowego Sącza 18 radnych poparło pomysł nadania nazwy mostu na obwodnicy północnej im. Lecha i Marii Kaczyńskich.

,,Za" opowiedzieli się: Iwona Mularczyk, Teresa Cabała, Dawid Dumana, Artur Czernecki, Krzysztof Dyrek, Krzysztof Głuc, Barbara Jurowicz, Michał Kądziołka, Janusz Kwiatkowski, Ilona Orzeł, Andrzej Pancerz, Wojciech Piech, Maciej Prostko, Maciej Rogóż, Krystyna Witkowska, Leszek Zegzda, Grzegorz Fecko i Krzysztof Ziaja. ,,Przeciw" był jedynie Józef Hojnor, a Tadeusz Gajdosz, Leszek Gieniec, Grzegorz Ledziński i Jakub Prokopowicz wstrzymali się od głosu.

Procedowanie poprzedzone było dyskusją na temat zasadności przedstawionej propozycji. Pojawiły się pomysły, aby upamiętnić wszystkie 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, a nie wyłącznie parę prezydencką. Radny Grzegorz Fecko z Koalicji Obywatelskiej sugerował, aby przewodnicząca wniosła autopoprawkę do projektu i zmieniła nazwę na: most im. ofiar katastrofy smoleńskiej 2010. W podobnym tonie wypowiadał się wcześniej m.in. Leszek Zegzda.

Iwona Mularczyk w odpowiedzi na apel stwierdziła, iż są w mieście inne godne miejsca, którym można nadać nazwę proponowaną przez radnych. Józef Hojnor przestrzegał, aby zachować umiar. Przypomniał, iż w Nowym Sączu na kilka sposobów uhonorowano prezydenta Lecha Kaczyńskiego m.in. nadając mu tytuł Honorowego Obywatela Nowego Sącza, czy też umieszczając jego popiersie w ratuszowej sali obrad. Radny zaproponował, aby nazywając nowosądeckie obiekty sięgać po sądeckie autorytety.

Później do dyskusji włączył się również Krzysztof Ziaja, który złożył wniosek formalny, aby ,,z uwagi na wielki szacunek do profesora Kaczyńskiego wnioskodawcy dodali do nazwy mostu im. Lecha i Marii Kaczyńskich tytuł naukowy profesora, gdyż nie jest on bez znaczenia". - To nie jest wniosek formalny - skwitowała przewodnicząca Rady Miasta.

Podczas dyskusji pojawiły się głosy, iż propozycja przedstawiona przez Iwonę Mularczyk ma charakter polityczny, gdyż pomysł wyszedł od posła Mularczyka. Finalnie przystąpiono do procedowania i przegłosowano uchwałę. To oznacza, iż most w ciągu DK28 w Nowym Sączu, na odcinku pomiędzy rondem Św. Jana Pawła II a rondem im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, będzie nosił nazwę im. Lecha i Marii Kaczyńskich.

 

NATURHOUSE

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.