Nowy Sącz. Odbudowy płyty rynku nie można zatrzymać, choć nakaz zasypania wykopalisk był bezprawny

Nowosądecki rynek, zasypywanie wykopalisk

Kiedy Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uchylił nakaz Małopolskiej Konserwator Zabytków, można było przypuszczać, że prace związane z odtwarzaniem płyty sądeckiego rynku w miejscu prowadzonych w ubiegłym roku wykopalisk zostaną wstrzymane. Jak się okazuje, choć formalnie działania te nie są już konieczne, robót nie można przerwać. Wczoraj rozpoczęto układanie nawierzchni.

– Etap zaawansowania prac związanych z odtworzeniem płyty rynku uniemożliwia obecnie ich wtrzymanie. To wynika z  zastosowanej technologii oraz wiążącej umowy z wykonawcą. Uchylenie decyzji konserwatora jako niezgodnej z prawem powoduje konieczność wydania przez konserwatora nowej decyzji uwzględniającej wytyczne Ministra Kultury, w szczególności zastrzeżenia SARR wynikające z jego odwołania. Konserwator musi wskazać prawidłowo podmiot zobowiązany do odtworzenia nawierzchni – wyjaśnia prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego Jarosław Suwała.

Prace związane z odtworzeniem płyty rynku, na której znajdzie się też obrys przebiegu murów dawnego ratusza, potrwają co najmniej do połowy lipca. Przypomnijmy, że wciąż aktualny jest też pomysł utworzenia podziemnego muzeum.

– Decyzja Ministra Kultury otwiera prawną możliwość powrotu do koncepcji podziemnego muzeum starego ratusza. Trzeba jednak zaczekać na nową decyzję konserwatora. Koncepcja podziemnego ratusza jest formułą otwartą. Nawet w starej decyzji konserwator jej nie zabraniał, tylko nakazywał tytułem zabezpieczenia reliktów zasypać wykop archeologiczny i odtworzyć płytę rynku – zaznacza Jarosław Suwała.

Czytaj też: Burzliwa historia wielkiej dziury w sądeckim rynku. Kazano ją zasypać niezgodnie z prawem

fot. archiwum dts24.pl – Konrad Kamieński

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.