Nowy Sącz. Obchody Dnia Sybiraka i rocznicy sowieckiej agresji na Polskę (fotorelacja)

Nowy Sącz. Obchody Dnia Sybiraka i rocznicy sowieckiej agresji na Polskę (fotorelacja)

dzień sybiraka 2022, obchody, nowy sącz

Składanie kwiatów, zniczy, modlitwa i zaduma. Tak wyglądały obchody 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka. W sobotę (17 września 2022) miasto Nowy Sącz oddało pamięć tym, którzy oddali swoje życie za Polskę i nie powrócili z Sybiru.

„Rząd radziecki nie może pozostać obojętny, gdy bracia jednej krwi – Ukraińcy i Białorusini, zamieszkujący terytorium polskie, pozostawieni swojemu losowi, zostali pozbawieni obrony. Biorąc pod uwagę tę sytuację, rząd radziecki polecił dowództwu Armii Czerwonej wydanie rozkazu przekroczenia granicy, w celu wzięcia w opiekę życia i mienia ludności. Zachodniej Ukrainy i Białorusi. Jednocześnie rząd radziecki ma zamiar dołożyć wszelkich starań, aby wyzwolić naród polski od nieszczęść wojny, w które wepchnęli go szaleńczy przywódcy i pozwolić mu na spokojne życie” – tak brzmiał fragment noty dyplomatycznej, którą 17 września 1939 roku otrzymał Ambasador Polski w Związku Sowieckim.

17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, łamiąc tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji. W sobotę w Nowym Sączu odbyły się obchody Dnia Sybiraka, który upamiętnia Polaków zesłanych na Syberię jak również inne tereny Rosji i sowieckiego związku. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana (Pomnik Nieznanego Sybiraka).

Poniżej fotorelacja z wydarzenia autorstwa Adriana Marasia

 

Czytaj także: Paweł Motyka: komendant jest silny siłą podwładnych. Sam nic nie może. Priorytetem dobra atmosfera

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama