Nowy Sącz: nie trzeba będzie wydawać ani złotówki żeby produkować prąd i ciepło z gazu

Nowy Sącz: nie trzeba będzie wydawać ani złotówki żeby produkować prąd i ciepło z gazu

Z początkiem 2021 roku Miejskie Przedsięwbiorstwo Energetyki Ciepnej ogłosiło, że będzie uruchamiać w miejskiej ciepłowni silniki kogeneracyjne. Będzie to największa inwestycja w historii MPEC w całości sfinansowana ze środków zewnętrznych. 

Spółka planuje w ciągu dwóch najbliższych lat uruchomić silniki kogeneracyjne o doskonałych parametrach: 6 megawatów mocy elektrycznej i 6 megawatów mocy cieplnej – mówi prezes zarządu MPEC Paweł Kupczak. – Inwestycja ma na celu poprawienie jakości powietrza, różnicowanie asortymentu produkcji i usług, a także oszczędności z tytułu opłat za emisję dwutlenku węgla. W silnikach gazowych będzie produkowana zarówno energia elektryczna jak i ciepło. Dzięki staraniom nowego zarządu spółki w grudniu 2020 r. MPEC pozyskał dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz premię kogeneracyjną z Urzędu Regulacji Energetyki, które w całości pokrywają wartość inwestycji. 

Co to jest kogeneracja? To proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Z punktu widzenia termodynamiki, ekonomii i ekologii jest to najkorzystniejszy sposób wykorzystywania energii chemicznej paliw i najlepsze co możemy zrobić dla siebie i środowiska. Dzięki agregatom kogeneracyjnym nie tylko obniża się koszty związane z produkcją energii elektrycznej, ale też można ją wytwarzać w sposób przyjazny dla środowiska.
Całkowita sprawność obecnie produkowanych agregatów kogeneracyjnych wynosi 85-90% (mniej niż kotłów grzewczych gazowych, ale trzeba pamiętać, że takie agregaty produkują przede wszystkim energię elektryczną, a ciepło powstaje w nich przy okazji. Natomiast sprawność obecnie działających dużych elektrociepłowni, nazywanych zawodowymi, to 68-75% (a nawet około 50%, gdy paliwem jest węgiel brunatny), jednak do tego dochodzą jeszcze kilkunastoprocentowe straty wynikające z konieczności przesyłania energii elektrycznej i ciepelnej na duże odległości.
Warto przypomnieć, że o kongerencji myślano również kilka lat wcześniej. Ówczesny prezes MPEC Piotr Polek oraz właściciel spółki czyli prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak przygotowali strategię miasta w tej sprawie wraz z finasowaniem całej inwestycji do 2032 roku.
Agregat kogeneracyjny od 2005 roku działa w miejskiej oczyszczalni. Kilka miesięcy temu, że względu na zapotrzebowanie, został zamieniony na większy, za 1,932 mln zł. Dziś oczyszczalnia Sądeckich Wodociągów jest samowystarczalna – własna produkcja energii elektrycznej i cieplnej pokrywa 100 procent zapotrzebowania obiektu. Obecnie produkcja energii elektrycznej i cieplnej w oczyszczalni ścieków pokryłaby zapotrzebowanie dla około 2,5 tys. gospodarstw domowych. Jednostka kogeneracyjna ma moc elektryczną 527 kW i moc cieplną 640 kW.

 

Na zdjęciu: Podpisanie umowy dotacyjnej w ramach POIŚ 1.6.1 – Artur Michalski wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Paweł Kupczak prezes MPEC Nowy Sącz.

Reklama