Nowy Sącz: Młodzież Wszechpolska chce mostu im. Romana Dmowskiego

Nowosądeckie Koło Młodzieży Wszechpolskiej wystosowało do prezydenta miasta Ryszarda Nowaka, prośbę o nadanie mostowi na Dunajcu, wchodzącemu w skład Obwodnicy Północnej na drodze DK 28, imienia Romana Dmowskiego. 

wsb3

– To Roman Dmowski, składając wraz z Ignacym Paderewskim podpis pod Traktatem Wersalskim, ostatecznie zakończył tragiczny dla Polski, w tym również dla Sądecczyzny, okres zaborów – uzasadnia pomysł Natalia Kyrcz, prezes Zarządu Okręgu Małopolskiego Młodzieży Wszechpolskiej. – Sądecczyzna bowiem znalazła się w granicach Cesarstwa Austriackiego już na 2 lata przed I rozbiorem. Skutkiem tego była nie tylko kasata starosądeckiego Zakonu Klarysek, (…) lecz i ogólne zubożenie społeczne, nie na darmo bowiem po dziś dzień mówi się „bieda galicyjska”, czy „Królestwo Galicji i Głodomerii”.

– Roman Dmowski, pomimo tak znaczących zasług nie został w Nowym Sączu dotychczas uhonorowany w należyty sposób, choć już minęło blisko 100 lat od podpisania Traktatu Wersalskiego – zaznacza Krzysztof Sarna, Prezes Zarządu Nowosądeckiego Koła Młodzieży Wszechpolskiej. – Imieniem Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu może poszczycić się most na Dunajcu (heleński) oraz jedna z najbardziej uczęszczanych ulic – Al. Piłsudskiego. Docenieniem przez miasto wkładu Romana Dmowskiego, twórcy niepodległości równemu Piłsudskiemu, będzie nadanie jego imienia drugiemu ważnemu mostowi w Nowym Sączu. W ten sposób pokażemy przyszłym pokoleniom, że obaj, równi sobie orędownicy wolnej Polski, są tak samo ważni w budowaniu  świadomości mieszkańców Sądecczyzny.

Fot. Ilustracyjne – arch. UM NS, Wikipedia. 

KOSECKI
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]