UWAGA! Nowy Sącz, Limanowa, Jamnica: ekstremalnie wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza

UWAGA! Nowy Sącz, Limanowa, Jamnica: ekstremalnie wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza

Ekstremalnie wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w Kotlinie Sądeckiej i w Limanowej!

21.10. godz 22.30

 

https://map.airly.eu/pl/

Na czujnikach w Nowym Sączu brakuje skali.

Czujnik na budynku Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków wskazał 458  PM10.

Norma wynosi 50. Już ponad dobę stan powietrza nawet nie zbliża się w tym miejscu do normy uznawanej za bezpieczną.

http://www.nowysacz.pl/pomiary-powietrza


Ekspert tłumaczy:

Smog powstaje poprzez ogrzewanie domów paliwami niskiej jakości tj. węgiel, muły węglowe czy nawet wilgotne drewno oraz przez dużą ilość pojazdów poruszających się po miastach. Aby zmniejszyć swój udział w zatruwaniu powietrza należy zmienić sposób ogrzewania budynku. Wystarczy przejść z brudnych paliw stałych na czystsze biopaliwa jakim  np. jest pellet oraz zaopatrzyć się w piec grzewczy co najmniej klasy 5. W wielu miastach Polski władze dają dofinansowania do pieców, aby wspomóc mieszkańców w walce o czystość powietrza.

Aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji miejskich w Europie. Są to Kraków, Nowy Sącz, Zabrze, Gliwice, Sosnowiec i Katowice.

Co roku z powodu chorób układu oddechowego umiera przedwcześnie od 40 do 45 tysięcy Polaków. Poza skróceniem oczekiwanej długości życia i zwiększeniem umieralności w populacji – narażenie na zanieczyszczenie powietrza powoduje też szerokie spektrum chorób oraz zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W szczególności silny jest wpływ ekspozycji prenatalnej. Dzieci matek narażonych w czasie ciąży na podwyższone stężenia zanieczyszczeń pyłowych rodzą się mniejsze niż dzieci matek żyjących w mniej zanieczyszczonym środowisku. Im większe narażenie ciężarnej tym gorszy rozwój i funkcjonowanie układu oddechowego ich dzieci w wieku późniejszym.

W przypadku osób dorosłych z narażeniem na zanieczyszczenia powietrza wiąże się też wzrost ryzyka występowania nowotworów, przede wszystkim raka płuc.

Zanieczyszczenia atmosfery nie wpływają jedynie na problemy z drogami oddechowymi. Jak mówi Pani dr. hab. Joanna Żywiec z Katedry Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii w Zabrzu – zanieczyszczenia powietrza wpływają również na zaburzenia produkcji insuliny powodując m.in. cukrzycę.

Nie spalaj śmieci – dioksyny i benzopireny uwalniane podczas spalania odpadów  zatruwają powietrze, którym oddychasz!

W przypadku, gdy sąsiad truje, spala śmieci, alarmuj straż miejską, a jeśli to nie zadziała – zgłoś nam. Nasz komitet monitoruje działania straży miejskiej, zgłasza lokalnych trucicieli i aktywnie walczy ze smogiem.

Adrian Pisarek Komitet antysmogowy www.bedziecieplo.pl

  

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama