Nowy Sącz. Góralska pasterka i ponad 30 zwierząt w żywej szopce. Dołączy także wielbłąd [ZDJĘCIA]

Nowy Sącz. Góralska pasterka i ponad 30 zwierząt w żywej szopce. Dołączy także wielbłąd [ZDJĘCIA]

Krowa, kucyk, indyki, gołębie, kury, kozy, paw i inne zwierzęta można zobaczyć w żywej szopce, która powstała przy parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu na osiedlu Biegonice. Wczoraj, godzinę przed pasterką, otwarto ją dla przybyłych mieszkańców. W święto Trzech Króli do szopki dołączy również wielbłąd.

Po raz pierwszy żywa szopka przy parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu powstała w ubiegłym roku. Inicjatorem jej stworzenia jest ks. Bogusław Tokarz, który wraz z parafianami przygotował ją w budynkach gospodarczych koło plebani. W tym roku żłóbek z rzeźbionymi figurami Maryi, Józefa i maleńkiego Jezusa pilnują zwierzęta gospodarstwa domowego. Jest różnego rodzaju ptactwo od pawia przez indyki, papugi po gołębie, jest krowa, a 6 stycznia pojawi się także wielbłąd, który będzie pilnował Świętej Rodziny przez dwa dni. Łącznie w obiekcie znajduje się  ponad 30 zwierząt. Tak jak w ubiegłym roku, tak i w tym, szopka przyciąga tłumy. Można ją zobaczyć do 14 stycznia w godzinach 8.30 – 19.30.

,,Dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania żywej szopki. Dziękujemy panom z Łazów Biegonickich za prace przy rozbudowie szopki, elektrykom, młodzieży, wszystkim, którzy wypożyczyli i przewozili zwierzęta, zatroszczyli się o pożywienie dla nich oraz tym, którzy przynieśli różnego rodzaju sprzęty i dekorację. Dziękujemy tym, którzy zgłosili się do karmienia zwierząt i porządkowania obejścia. Dziękujemy paniom z Łazów Biegonickich i z Biegonic za pomoc przy funkcjonowaniu kuchni staropolskiej i za pełnienie dyżurów na czas otwarcia szopki. Dziękujemy za pomoc wszystkim, którzy pomogli w pokryciu kosztów związanych z powstaniem szopki oraz za promocję w mediach. Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowaniu tego pięknego dzieła mówimy: Bóg zapłać!” – dziękuje ks. Bogusław Tokarz.

Żywą szopkę otwarto w Wigilię równo o 23:00 przy wspólnym kolędowaniu z Zespołem Dolina Dunajca. Przed góralską pasterką nastąpił także obrzęd otwarcia żłobka Pana Jezusa w kościele. Podczas uroczystości zbierane były pieniądze na tzw. Fundusz Życia – działalność Diecezjalnego Domu Samotnej Matki. W Domu tym znajdują schronienie i pomoc kobiety spodziewające się dziecka, a będące w trudnej sytuacji materialnej i osobistej.

Czytaj także: Posesję przy ul. Stróżowskiej rozświetliły dziesiątki tysięcy światełek

Fot. Adrian Maraś 

Reklama