Nowy Sącz: dziś w skansenie odpust i mnóstwo atrakcji!

Nowy Sącz: dziś w skansenie odpust i mnóstwo atrakcji!

Będą warsztaty gry na instrumentach historycznych, malarstwa na szkle, wyplatania girland z bibułowych kwiatów, pisania ikon, wyrobu koronki klockowej i zabawek z gliny, będzie okazja przymierzyć regionalne stroje, skosztować tradycyjnych pyszności i oczywiście wziąć udział w odpustowym nabożeństwie. A między wszystkimi atrakcjami – jak na każdym odpuście – radość buszowania  między kolorowymi stoiskami z przepięknymi rzeczami.

Wszystko to  DZIŚ w nowosądeckim skansenie. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na odpust na świętych Piotra i Pawła, który trwa od 10 do 18!

(wejście także przez Miasteczko Galicyjskie /ul. Lwowska 226/)

Oto szczegółowy program:

10.00 – 18.00
Kiermasz odpustowy rzemiosła i sztuki ludowej, zwiedzanie ekspozycji

10.30
Uroczysta msza święta odpustowa w kościele z Łososiny Dolnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła wraz z procesją. Oprawę muzyczną mszy zapewni chór „Passionato” z parafii NMP Królowej Polski ze Świniarska pod dyrekcją Małgorzaty Liber

11.30 (po mszy św.)
Koncert pieśni do świętych Dziady. Odpusty. Kalwaryje w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej „Vox Angeli” z Rzeszowa

13.00 – 17.00
Wspólnie kręcimy korbą – prezentacja i warsztaty gry na instrumentach historycznych z pracowni lutników Leszka Pelca i Lucjana Kościółka (plac koło kościoła z Łososiny Dolnej)

14.00
Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata – spektakl dla dzieci na podstawie baśni Zofii Kossak w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie (łąka obok zagrody z Gostwicy nr 2)

15.00
Koncert łemkowskich pieśni nabożnych w wykonaniu Julii Doszny  i Antoniego Pilcha (cerkiew z Czarnego)

16.00 – 18.00
Hulaj dusza! – nauka tańca tradycyjnego, zabawy odpustowe i wspólna potańcówka z Zespołem Regionalnym „Wilkowicanie” z Wilkowiska (zagroda z Obidzy nr 52)

Ponadto:

Obrzędowość doroczna – tradycje i odniesienia – wystawa fotograficzna sądeckiej obrzędowości dorocznej (szopa kieratowa z Krużlowej nr 13)

Odziej się paradnie! – przymierzalnia rekonstrukcji strojów regionalnych ze zbiorów muzeum (stodoła z Biegonic nr 3)

Kuchnia regionalna (łąka obok stodoły z Zarzecza nr 58)

Pokazy i warsztaty rzemieślnicze: wyrób krywulek (chałupa z Łosia nr 39), malarstwo na szkle (zagroda kolonistów z Gołkowic nr 70), wyplatanie girland z bibułkowych kwiatów (chałupa z Gostwicy nr 2), pisanie ikon (chałupa z Wierchomli nr 32), wyrób koronki klockowej (dwór szlachecki z Rdzawy)

Atrakcje dla najmłodszych: wyrób różańców z ciasta (młyn z Kamienicy), pieczenie i ozdabianie pierniczków odpustowych (Kafechatka) pokazy wyrobu zabawek z gliny (spichlerz z Męciny nr 16) i zabawek z drewna (chałupa z Mszalnicy nr 20)

Nowy Sącz: niespodzianka! Już w lipcu będą strefy relaksu z leżakami i kinem letnim

Share on twitter
Share on facebook