Nowy Sącz: ekshumowano szczątki Bronisława Pierackiego. Niebawem czwarty pogrzeb generała

Dziś na sądeckim Cmentarzu Komunalnym przeprowadzono ekshumację szczątków Bronisława Pierackiego. Niebawem czwarty pogrzeb generała.  Szczątki wyjęto z metalowej trumny i przeniesiono do nowej, która zostanie złożona w grobowcu – mauzoleum przy Alejach Wolności. 

"Operacja odbyła się z zachowaniem wymaganych procedur, pod nadzorem lekarza – antropologa oraz przedstawicieli sanepidu" - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Ciało Bronisława Pierackiego zamordowanego 15 czerwca 1934 r. przez ukraińskiego nacjonalistę, spoczęło  najpierw w grobie rodzinnym na miejskim cmentarzu. Po roku trumnę przeniesiono do mauzoleum na "Starym Cmentarzu". W 1940 r. Niemcy ponownie przenieśli trumnę generała na cmentarz komunalny.

"W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (...)  prezydent Ryszard Nowak zdecydował o przeniesieniu szczątków Bronisława Pierackiego na "Stary Cmentarz", gdzie odtworzono mauzoleum. Prace przy renowacji i przebudowie alei prowadzącej do Sądeckiej Piety są zaawansowane. Przygotowana jest krypta grobowa, a z Cmentarza Komunalnego przetransportowano granitową płytę ważącą 5,6 tony. Ekipa zajmująca się tą operacją sięgnęła w tym celu nie tylko po dźwig, ale - ze względu na brak miejsca między grobowcami - również po techniki jakimi Egipcjanie budowali piramidy" - informują urzędnicy biura prasowego magistratu.

Czwarty pochówek generała odbędzie się 14 października.

Zdjęcia: UM Nowego Sącza

Czytaj też:

Prochy generała Bronisława Pierackiego będą ekshumowane i wrócą na sądecki Stary Cmentarz

 

MAGIK MAŁA

Wypowiedz się w tej sprawie