Ten numer jest receptą, zanim zaszwankuje zdrowie

Ten numer jest receptą, zanim zaszwankuje zdrowie

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” to pewnie najczęściej cytowany fragment fraszki Jana Kochanowskiego. I niby o tym wiemy. Niby mamy świadomość, że o zdrowie trzeba zadbać, zanim zacznie niedomagać. A jednak w codziennym zabieganiu odkładamy temat na później. Oczywiście z każdym rokiem obiecujemy sobie, że to się zmieni. I tak mija miesiąc za miesiącem. Tymczasem nie ma na co czekać!

Teraz jest najlepszy moment, żeby zadbać o siebie. Jak przekonuje psycholog Katarzyna Kuzak, to właśnie we wrześniu mamy więcej chęci i motywacji, żeby w swoim życiu wprowadzać różnego rodzaju zmiany.

Jak dowodzą badania, wszystko zaczyna się w głowie, czyli inaczej mówiąc, jeśli zaczyna szwankować nasza psyche, odbija się to negatywnie także na naszym ciele. Dlatego na łamach tego wydania „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” mnóstwo porad psychologów.

Gdy choruje dusza, łatwiej wpaść w nałogi, a młodzież jest na to szczególnie narażona. Trzeba reagować, trzeba przeciwdziałać. Jak? Podpowiedzi na stronach „Zdrowo myślę – trzeźwo myślę”. Stop! – mówimy też wypadkom drogowym i utonięciom, bo tragiczne żniwo jakie zbierają, jest zatrważające.

Jak się okazuje chorować może też… służba zdrowia. Stąd nasze zainteresowanie projektem redukcji załóg karetek pogotowia ratunkowego i zaskakującą sytuacją w gminie Podegrodzie, gdzie działania pani wójt mogą sprawić, że niedługo zniknie stąd ostatni lekarz.

Wróćmy jednak na własne podwórko. Dbamy o psyche, ale warto zadbać także o ciało. Kosmetolog Kinga Rola przekonuje, że po lecie nasza skóra potrzebuje… odpoczynku. Nie dajmy za to wytchnienia naszym mięśniom. Jak się za to zabrać, gdy po kilku dniach treningu ogarnia nas zniechęcenie? Andrzej Tokarz zdradza swój sposób na wytrwałość.

A gdy już zadbamy o swoją psychikę, kondycję fizyczną, urodę, zatrzymajmy się na chwilę. Niech to będzie czas na refleksję, co w życiu jest naprawdę ważne. Niezwykła psycholog – Weronika Odziomek na podstawie doświadczeń z pracy na oddziale paliatywnym, podpowiada: – Czasem trzeba pomyśleć tylko o sobie, o swoich planach, marzeniach, i skupić się na ich realizacji. Jak to jest w jednej piosence, w życiu naprawdę przede wszystkim „warto śmiać, cieszyć się, warto kochać”, bo cała reszta w obliczu choroby, przestaje się liczyć.

Zapraszamy do lektury!

Kliknij, żeby pobrać bezpłatnie:

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama