Nowy Sącz. Chłopiec wbiegł wprost pod koła samochodu. Film ku przestrodze

Nowy Sącz. Chłopiec wbiegł wprost pod koła samochodu. Film ku przestrodze

Ul. Zielona, Nowy Sącz, piesi

Niemal do tragedii doszło na ul. Zielonej w Nowym Sączu. Chłopiec nagle wbiegł wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu. Znajdował się kilka metrów od przejścia dla pieszych. Gdyby nie refleks kierowcy, dziecko zostałoby potrącone. Nagranie udostępniono na grupie „Sądeckie Drogi”. Wyraźnie na nim widać, że chłopiec wtargnął na jezdnię bez chwili zawahania.

Zgodnie z prawem od 1 czerwca 2021 roku piesi mają pierwszeństwo zanim jeszcze znajdą się na przejściu, a kierowcy mają obowiązek zwalniać przed „zebrą”. Wcześniej pierwszeństwo przed pojazdem miał pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych. Niestety w wielu przypadkach piesi traktują to, jako przyzwolenie na brak jakiejkolwiek ostrożności. Trzeba pamiętać, że lepiej zatrzymać się i upewnić, czy kierowca nas zauważył, niż stracić życie.

Za kierownicą pojazdów również siedzą ludzie, którzy popełniają błędy i zdarza się, że mogą nie zauważyć pieszego, który wtargnie na jezdnię. Piesi powinni pamiętać, że nadal istnieje zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, a także wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi.

Co więcej, zgodnie z nowym prawem obowiązuje zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (w tym na przejściu dla pieszych) w sposób, który prowadzi do rozproszenia uwagi lub ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni. Nie jest karalne samo korzystanie z elektroniki podczas przechodzenia przez jezdnię. Jeśli jednak dojdzie do kolizji lub spowodowania zagrożenia – pieszy zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Czytaj także: Ogromna tragedia z powiecie gorlickim. Ruch kolejowy wstrzymany. Nie żyje jedna osoba

Film: Sądeckie Drogi

Reklama