Nowy Rok Szkolny – Jak rozmawiać z dzieckiem? Jak rozmawiać z nauczycielem?

Nowy Rok Szkolny – Jak rozmawiać z dzieckiem? Jak rozmawiać z nauczycielem?

RODZICU, NAUCZYCIELU dla wielu DZIECI wrzesień to trudny czas powrotów, początków, adaptacji, próbowania zrozumienia nowej sytuacji, wdrożenia się w system pracy, nauki.

PAMIĘTAJ O 10 ZDANIACH, KTÓRE SĄ WAŻNE I WSPIERAJĄ TWOJE DZIECKO. Używaj tych sformułowań często i pozwól także, na wyrażenie przez dziecko jego uczuć, myśli, emocji.

  • Kocham Cię za to, że jesteś.
  • Musisz być z siebie bardzo dumny.
  • Lubię spędzać z Tobą czas.
  • Masz prawo powiedzieć „NIE”.
  • Jesteś ważny.
  • Spróbuj sam!
  • Wierzę Ci.
  • Dziękuję za Twoją pomoc.
  • Słucham Cię.
  • Możesz mi o wszystkim powiedzieć.

A Przede wszystkim daj czas na zmianę i dostosowanie się do nowej rzeczywistości.

Drugim ważnym elementem, do którego warto się przygotować są ROZMOWY Z NAUCZYCIELAMI.

Jak się do nich przygotować? Oto kilka zasad:

Zadbaj o bezpieczną przestrzeń na rozmowę – Pamiętaj, by przestrzeń do spotkania była bezpieczna dla obu stron. Niech wasza rozmowa nie odbywa się przy innych osobach, ani tym bardziej przy dziecku lub dzieciach, których sprawa dotyczy.

Bądź empatyczny – Spróbuj “wejść w buty” nauczyciela. Co go zdenerwowało? Jak mogła wyglądać sytuacja z jego perspektywy? Nikt nie czułby się zachęcony do słuchania osoby, która powiedziałaby, że zachowujesz się beznadziejnie i skandalicznie. Zamiast krytykować spróbuj zauważyć dobrą intencję nauczyciela.

Mów o tym, jak Ty się czujesz, jakie są Twoje myśli, emocje.

Uprzejmy i stanowczy- W Pozytywnej Dyscyplinie mamy narzędzie zwane “uprzejmy i stanowczy”, które polega na tym, aby zacząć od okazania zrozumienia i jednocześnie wyraź swoją opinię bez świadomej intencji ranienia czy też dokuczenia drugiej osobie.

Przykład: Domyślam się, że praca z dziećmi jest sporym wyzwaniem i jednocześnie nie mogę pozwolić, aby Pani sadzała moje dziecko do karnej ławki. Spróbujmy poszukać lepszych rozwiązań z szacunkiem dla nas wszystkich.

Kontroluj swoje zachowanie – Pamiętajmy, że kiedy jesteśmy zdenerwowani nie funkcjonujemy z poziomu racjonalnego myślenia. Dlatego najpierw ochłońmy, zaopiekujemy się sobą. Czasami już może pomóc 10 głębokich wdechów.

Opowiedz o innym modelu postępowania – Jeśli jesteś świadomym rodzicem metod wychowawczych, które z szacunkiem i uprzejmością potrafią rozwiązywać konflikty możesz podczas rozmowy z nauczycielem wspomnieć o takich metodach.  Jedną z nich jest Pozytywna Dyscyplina. Czasami krótkie hasło, może otworzyć w kimś „drzwi do zmiany” swoich utartych postępowań.

Pamiętajmy: „Trzeba dzieciom dać serce piękno i uśmiech, aby nauczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza.” – M. Kownacka

 

 

 

Reklama