Nowy kierunek studiów w Nowym Sączu: fizjoterapia

Nowy kierunek studiów w Nowym Sączu: fizjoterapia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydało  zgodę na powołanie jednolitych, pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.

– To duży sukces – mówi prof. Mariusz Cygnar, rektor sądeckiej uczelni. – To już szóste z kolei studia magisterskie, a pierwsze prowadzone w trybie jednolitym, pięcioletnim.

Fizjoterapia nie jest łatwym kierunkiem, ale cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi dr Tomasz Cisoń, dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej.  – To zawód który wymaga ciężkiej pracy fizycznej i dobrego podejścia do pacjenta. Poza tym w naszym regionie jest dużo sanatoriów i innych jednostek dbających o zdrowie, dlatego absolwenci na pewno nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy. Jak podkreśla dr Cisoń, fizjoterapia to zawód przyszłościowy ze względu na proces starzenia się społeczeństwa w Polsce  i w całej Europie.

PWSZ, jak zapewnia dr Cisoń, posiada stosowne zaplecze dydaktyczne i praktyczne do przygotowania przyszłych fizjoterapeutów do wykonywania zawodu.

Możemy prowadzić także ciekawe i przełomowe badania naukowe. Rozpoczęliśmy już badania związane z krioterapią i hipoksją, a w najbliższym czasie prowadzone będą także badania związane z tlenoterapią hiperbaryczną – tłumaczy.

Sądecka uczelnia współpracuje już z Polską Akademią Nauk, zaś w przyszłości planowane jest także nawiązanie współpracy  z innymi ośrodkami akademickimi w Polsce oraz z firmami zajmującymi się produkcją sprzętu medycznego i sprzętu do fizjoterapii.

Już w najbliższym czasie będziemy uchwalać kolejne propozycje kierunków, które prawdopodobnie pojawią się od 2018 roku – zapowiada prof. Mariusz Cygnar. – Chodzi o dietetykę, położnictwo oraz transport i logistykę. Jeszcze w tym roku kalendarzowym stosowne wnioski zostaną wysłane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

fot. TB

Reklama