Nie żyje Marcus Lustig, ostatni świadek getta w Nowym Sączu. Miał 97 lat

Nie żyje Marcus Lustig, ostatni świadek getta w Nowym Sączu. Miał 97 lat

marcus lustig nie żyje

Nie żyje Marcus Lustig, ostatni świadek Getta w Nowym Sączu. Był świadkiem zbrodni, w której Niemcy zamordowali jego rodzinę. Te wydarzenia miały miejsce na przełomie kwietnia i maja 1942 roku. Urodził się 1925 roku w Nowym Sączu. Był pierwszym Honorowym Ambasadorem Sądeckiego Sztetlu.

– Po śmierci najbliższej rodziny, wuj zorganizował dla niego zaświadczenie o pracy jako ślusarz. Z tym zaświadczeniem trafił do obozu pracy w Rożnowie. Następnie trafił do podobnego obozu w Rytrze, gdzie przebywał do lutego 1943 roku. Stąd został przeniesiony do fabryki produkującej silniki dla samolotów Daimler-Benz w Rzeszowie i został osadzony w rzeszowskim getcie. Potem przebywał jeszcze w obozach w Pustkowie, Płaszowie, pracował dla fabryki Schindlera, trafił do obozu w Mauthausen. Został wyzwolony w KL Melk przez armię amerykańską w maju 1945 roku – czytamy na portalu sztetl.org.

W tym roku minęło już 80 lat, odkąd Niemcy zamordowali 400 mieszkańców Nowego Sącza. W sierpniu 2008 w 66 rocznicę likwidacji Getta w Nowym Sączu na wniosek ostatniego żydowskiego mieszkańca miasta zamontowano tablicę upamiętniającą przy ul. Franciszkańskiej 8 a na niej napis: „To było nad ranem. Do tego domu na początku maja 1942 roku wtargnęli gestapowcy. Zabili 81 osób z rodzin Nainstadtów, Millerów, Perlów i innych”.

Jak podaje Sądecki Sztetl, Marcus Lustig zmarł w dniu dzisiejszym.

– Dziś odszedł nasz sztetlowy najukochańszy dziadek, pierwszy Honorowy Ambasador Sądeckiego Sztetlu. Nie mamy słów, aby wyrazić nasz smutek i żal – czytamy w podanym niedawno komunikacie.

Ceremonia pożegnania Marcusa Lustiga odbędzie się 30 grudnia 2022 roku o godz. 11.00 w Miejscu Pamięci Ofiar Holokaustu w Nowym Sączu.

Czytaj także: Nowosądecki bohater pies ratownik Lex odchodzi na emeryturę po 11 latach służby (zdjęcia)

Fot: SadeckiSztetl

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama