Nie żyje ks. Ignacy Piwowarski, „Popiełuszko z Berestu”. Zmarł w dniu Wszystkich Świętych

Wczoraj wczesnym rankiem (środa 1 listopada) w dniu Wszystkich Świętych, zmarł ks. Ignacy Piwowarski z Berestu, nieformalny kapelan „Solidarności”. Nazywany był  „beskidzkim Popiełuszką” lub „Popiełuszką z Berestu”. Miał 76 lat. 

Ks. Ignacy w latach 1971 – 1975 oraz 1978 – 1981 posługiwał w parafii w Lipinkach koło Gorlic. W 1981 roku przeniesiono go do parafii w Bereście (gmina Krynica – Zdrój). Podczas posługi, wygłaszał patriotyczne kazania, wspierał działalność „Solidarności”. Organizował spotkania z Anną Walentynowicz, Andrzejem Gwiazdą, czy też Jerzym Kropownickim. Pomagał internowanym w stanie wojennym, udzielał im schronienia. Walczył o przywrócenie krzyży do szkół. Ze względu na jego działania, mocno interesowała się nim Służba Bezpieczeństwa.
W 2016 roku kapłan ten został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Odrodzenia Polski.
– Muszę podziękować tym szarym ludziom. Bo jeśli mogłem czegoś dokonać, to dlatego, że miałem poparcie. Wśród ludzi, wiernych. To było  bardzo ważne. Sam ksiądz by niczego nie dokonał, gdyby nie miał wsparcia prostych ludzi – mówił podczas wręczenia Orderu.

Ks. Ignacy Piwowarski w 2006 r. przeszedł na emeryturę i pracował w rodzinnej parafii w miejscowości Bucze koło Brzeska.

wsb3

Pogrzeb ks. Ignacego Piwowarskiego odbędzie się w sobotę 4 listopada o godz. 13.00 w Buczach. Wprowadzenie ciała do kościoła parafialnego o godz. 9.00. 

Fot. printscreen MTV 24. 

JULAPRZED
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]