Korzenna: pomóż Natalce, niech kiedyś zatańczy…

Pięcioletnia Natalka Wielgus z Jasiennej w Gminie Korzenna urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. Ma uszkodzony rdzeń kręgowy. Nie potrafi samodzielnie stanąć, ale specjalny aparat z mechanizmem kroczącym może jej pomóc chodzić. Sprzęt kosztuje 30 tys. zł.

Natalka ma pięć lat. Urodziła się 29 maja 2012 r. Jest dowcipna, zawsze roześmiana, pełna energii i zapału do walki o pokonanie barier wynikających z niepełnosprawności.

– Problemy, z którymi Natalia zmaga się od urodzenia to neurogenny pęcherz,  brak czucia w nóżkach, obniżone napięcie mięśni. Nie może samodzielnie  stanąć na nogach, jednak przez pięć lat udowodniła lekarzom, że ich diagnozy nie zawsze się sprawdzają. O ile w pierwszych tygodniach życia Natalki ruchy nóżek były niewidoczne, to obecnie w odpowiednim zaopatrzeniu ortopedycznym córeczka próbuje chodzić – opowiada Celina Wielgus, mama Natalii.

Dziewczynka jest bardzo rezolutna. Jej rozwój umysłowy przebiega normalnie.

Lekarz podpowiada, że powinna korzystać z nowatorskiego aparatu pionizującego.

–  Chodzi o aparat kroczący zbudowany z gorsetu do którego zamocowany jest mechanizm kroczący oraz z dwóch ortez. Taki sprzęt umożliwia naprzemienną pracę kończyn dolnych i pozwala osiągnąć chód zbliżony do fizjologicznego – tłumaczy pani Celina.

Aparat jest robiony indywidualnie dla każdego dziecka, a jego koszt to 30 tys. zł. Rodziny nie stać na tak duży wydatek.

Podczas ostatniej majówki na Bukowcu Stowarzyszenie Korzenie z Korzennej prowadziło zbiórkę pieniędzy dla Natalii. Niestety, zebrano zaledwie 850 zł. Rodzice otrzymali 10 tys. zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Brakuje jeszcze 20 tysięcy.

– Wierzymy, że nasza córeczka kiedyś stanie na nogi – mówi Celina Wielgus.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdą złotówkę przekazaną na rzecz Natalki – dodaje.

Pieniądze na leczenie i specjalistyczny sprzęt dla Natalki gromadzone są w Fundacji AVALON. Aby pomóc, można wysłać SMS na nr 75 165 o treści POMOC 7580 (koszt SMS to 6,15 zł), a darowizny można wpłacać na konto: Darowizny Fundacja AVALON nr konta: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001, tytuł: Wielgus, 7580.

Fot. z arch. C. Wielgus

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.