#NajważniejszeWrócić czyli jak iść w góry, w (nie)ostatnią wędrówkę

#NajważniejszeWrócić czyli jak iść w góry, w (nie)ostatnią wędrówkę

Był czwartek, 22 sierpnia, wczesne popołudnie. Na tatrzańskich szlakach tłumy. W kolejce, aby wejść na Giewont stało kilkaset osób… Nad Tatrami przechodziła gwałtowna burza. W kopułę Giewontu uderzyły pioruny… Ratownicy TOPR niezwłocznie rozpoczęli akcję ratunkową. Rok po tragicznych wydarzeniach, w których cztery osoby zginęły, a ponad 150 zostało rannych, Małopolska Organizacja Turystyczna prezentuje pierwszy odcinek z serii filmów edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa w górach: #NajważniejszeWrócić.

Małopolska Organizacja Turystyczna (MOT) aktywnie włącza się w akcję promowania bezpieczeństwa w górach. Każdego roku na szlakach turystycznych w Małopolsce, szczególnie w Tatrach, dochodzi do setek wypadków. Niestety jedną z najczęstszych przyczyn wypadków jest mała wiedza turystów o zasadach bezpieczeństwa, brawura oraz przecenianie swoich umiejętności.

Ideą akcji #NajważniejszeWrócić jest zmienić tę sytuację. Cykl filmów edukacyjnych o niebezpieczeństwach jakie czyhają na każdego z nas podczas górskich wędrówek przygotowali wspólnie eksperci z MOT i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Planowanie wypraw, sprawdzanie prognozy pogody i dobieranie trasy wycieczki do umiejętności to oczywiście podstawa. Do tego odpowiednie buty, odzież, wyposażenie oraz co najważniejsze – wiedza, umiejętności i respekt…

Chcemy promować świadome, rozsądne zachowanie w górach jako elementarz każdego, nawet zaawansowanego turysty. W naszym projekcie kładziemy na to szczególny nacisk. Dzięki nam dowiesz się także jak bezpiecznie przeżywać górską przygodę. Nasza wiedza i umiejętności to polisa ubezpieczeniowa w Tatrach, która daje nam spore szanse, że nie tylko wyjdziemy na szlak, ale i bezpiecznie z niego wrócimy. Dlatego właśnie w dniu dzisiejszym, w dzień przed rocznicą jednych z najtragiczniejszych wydarzeń w Tatrach zaczynamy emisję przygotowanych przez nas filmów.

– wyjaśniają twórcy akcji.

Poniżej obejrzycie pierwszy odcinek. Kolejne premierowo pojawiać się będą w kolejne piątki o godz. 12.00.

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji  rozpowszechniania filmów i pokazywania, jak Wy przygotowujecie się do górskich wypraw w Małopolsce i jak je przeżywacie.

Wszystkie filmy z serii #NajważniejszeWrócić  dostępne będą na facebookowym profilu Małopolskiej Organizacji Turystycznej: facebook.com/mot.krakow i na kanale MOT w serwisie YouTube.

Akcja edukacyjna #NajważniejszeWrócić jest współfinasowana ze środków Ministerstwa Rozwoju w ramach projektu „W małopolskich górach bezpieczniej!”. Partnerami akcji są Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Województwo Małopolskie.

 

 

Źródło: MOT

Foto: Archiwum MOT, Najważniejsze wrócić – odcinek 1