Antoni Malczak, dyrektor MCK Sokół w Nowym Sączu

Nagroda im. Oskara Kolberga 2020 dla Antoniego Malczaka!

Komisja konkursowa Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” wyłoniła laureatów tegorocznej, 45. Edycji konkursu. Wyróżnienie przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie wręczone wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej podczas uroczystej gali, która ze względu na  epidemię, odbędzie się w późniejszym terminie. Jednym z nagrodzonych jest były dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu, pomysłodawca nowosądeckiego Święta Dzieci Gór - Antoni Malczak.

Renault2

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – została ustanowiona w 1974 roku i jest przyznawana w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych, w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe są przyznawane instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Antoni Malczak  ( ur 1948)  jest muzykiem i pedagogiem,  (absolwent Studium Nauczycielskiego w Nowym Sączu oraz Akademii Muzycznej w Krakowie). W latach 1969 - 1978 pracował jako nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu, a od roku 1978  - w Wojewódzkim Ośrodku Kultury, przekształconym później w MCK SOKÓŁ. Był inicjatorem i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, Festiwalu Muzycznego IUBILAEI CANTUS, Międzynarodowego Festiwalu Wirtuozerii i Żartu Muzycznego FUN AND CLASSIC, Festiwalu Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA, pomysłodawcą Ośrodka Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wyróżniony m.in. Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”  i Złotym Krzyżem Zasługi.
MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.