Na ramię broń! Jutro rusza kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu nowosądeckiego

Na ramię broń! Jutro rusza kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu nowosądeckiego

Jutro rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców Sądecczyzny! Powiatowa Komisja Lekarska dla Powiatu Nowosądeckiego będzie działać od 20 lutego do 27 kwietnia w budynku Spółdzielni Ogrodniczej „Ziemi Sądeckiej” przy ulicy Jagiellońskiej w Nowym Sączu.

Jak przypomina Starostwo Powiatowe, „osoby wzywane do kwalifikacji wojskowej obowiązane są zgłosić się w miejscu i terminie określonym w wezwaniu„. 

Oprócz chęci zostania bohaterem należy zabrać ze sobą:
– dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości (paszport);
– posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej; 
– aktualną fotografię o wymiarach 3×4 cm bez nakrycia głowy; 
– dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia i kwalifikacji zawodowych lub zaświadczenie o kontynuacji nauki.

Przed komisją stawić się będą musieli: mężczyźni urodzeni w 1999 roku, a także ci z roczników 1994-1998, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Oprócz tego na wezwanie mają odpowiedzieć osoby urodzone w latach 1997-1998, które ze względu na stan zdrowia zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby (kategoria zdolności B) i ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat i nie posiadają określonej kategorii.

Do kwalifikacji wojskowej podejdą też „kobiety urodzone w latach 1994-1998, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na innych kierunkach, m.in. psychologia, farmacja, czy pielęgniarstwo”.

Jeśli osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej bez uzasadnienia nie stawi się na wezwanie, grozi jej kara grzywny nałożona przez wójta lub burmistrza. W niektórych przypadkach można spodziewać się doprowadzenia przed komisję przez funkcjonariuszy policji.

fot. ilustr. pixabay

źródło: Starostwo Powiatowe NS

Rocznik 1999 do wojska! Rozpoczyna się kwalifikacja. Dowiedz się kiedy i kogo obejmie

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama