Rocznik 1999 do wojska! Rozpoczyna się kwalifikacja. Dowiedz się kiedy i kogo obejmie

Rocznik 1999 do wojska! Rozpoczyna się kwalifikacja. Dowiedz się kiedy i kogo obejmie

Marzysz o byciu żołnierzem? Lada dzień rozpoczna się w Małopolsce tegoroczna kwalifikacja wojskowa. W tym roku będzie obejmowała przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 r.

Kwalifikacja wojskowa to działania mające na celu ocenę fizycznej i psychicznej zdolności do służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi, ale również ochotnikom, którzy ukończyli 18. rok życia. Każdemu, kto zgłosi się na komisję wydawana jest także książeczka wojskowa.

Wezwań można spodziewać się od 30 stycznia do 27 kwietnia. Dostaną je głównie mężczyźni, którzy mają za sobą 19 urodziny. W 2018 roku powinność ta dotyczy 18377 mężczyzn z rocznika 1999 oraz 2942 mężczyzn z roczników starszych. Obowiązek ten dotyczy również panów urodzonych między 1994 a 1998 nie posiadających określonej kategorii zdolności do czynności służby wojskowej.

Uwaga. Przed komisją powinny stawić się również kobiety urodzone między 1994 a 1999, posiadające odpowiednie kwalifikacje oraz wszystkie te, które uzyskają je kończąc naukę w szkołach lub na uczelniach medycznych i weterynaryjnych, na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków

W województwie Małopolskim działać będzie Wojewódzka Komisja Lekarska i 23 powiatowe komisje lekarskie, po jednej w każdym powiecie i mieście na prawach powiatu. Terminy pracy Powiatowych Komisji Lekarskich w Nowym Sączu można znaleźć TUTAJ.

 FOT : PIXABY

 

Share on twitter
Share on facebook