Mystkowianie zaprosili na Spotkanie z Lachami Sądeckimi

Mystkowianie zaprosili na Spotkanie z Lachami Sądeckimi

Na scenie sądeckiego Sokoła oraz w kościele parafialnym na Mystkowie odbyła się pierwsza edycja Spotkań z Lachami Sądeckimi.  Organizatorem dwudniowego wydarzenia był Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa.

Na wydarzenie złożył się trzygodzinny koncert na którym zaprezentowało się pięć zespołów ludowych z 4 regionów etnograficznych oraz uroczysta msza święta w Mystkowie, podczas której poświęcono przygotowany przez członków zespołu feretron z obrazem Matki Bożej w lachowskim stroju.

Partnerem wydarzenia było Małopolskie i Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Święto kultury ludowej rozpoczęło się o godz. 15. Po przywitaniu gości, Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski w imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów Pana Henryka Kowalczyka wręczył dla Zespołu Regionalnego Mystkowianie puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dowód uznania za upowszechnianie dziedzictwa kulturowego oraz zaangażowanie w działania społeczne na rzecz polskiej wsi.

W scenerii dawnej karczmy publiczność podziwiała bogactwo strojów, tańca, śpiewu i muzyki. Mystkowianie zaprezentowali zrekonstruowany folklor z okolic Mystkowa (pogranicze lachowsko – pogórzańskie), tańce pogórzańskie oraz folklor Lachów Sądeckich z centralnej części regionu. Na scenie zaprezentowali się również przedstawiciele ZPiT Ziemia Żywiecka (Górale Żywieccy) Zespołu Regionalnego Zielony Jawor z Krempach (Górale Spiscy), Zespół Regionalny Skalnik z Kamionki Wielkiej (Lachy Sądeckie) oraz goście z Tarnowa – ZPiT Świerczkowiacy.

Podczas widowiska wyreżyserowanego przez inicjatora i pomysłodawcę całego wydarzenia – Patryka Rutkowskiego zaprezentowało się ponad 250 artystów. Wspólny finał składał się m.in. z czardasza, obyrtki oraz lachowskiej polki.

Po koncercie wszyscy udali się do Wiejskiego Domu Kultury w Mystkowie, gdzie przy ludowej muzyce wspólnie bawili się do białego rana. Poczęstunek dla uczestników przygotowało Koło Gospodyń wiejskich z Mystkiowa, a podczas porannych prób do koncertu – Koło Gospodyń Wiejskich „Nowoczesna Gospodyni” z Tymowej i Restauracja „Nawojka” z Nawojowej.

Źródło: ZR Mystkowianie; autor: Daniel Franek (𝘖𝘬𝘪𝘦𝘮 𝘍𝘰𝘵𝘰𝘳𝘦𝘱𝘰𝘳𝘵𝘦𝘳𝘢)

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama