Mystkowianie są najlepsi w Polsce!

1000 artystów ludowych, 58 zespołów dorosłych i 28 dziecięcych wzięło udział w IX Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi”, który odbył się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. I miejsce w kategorii Zespołów Autentycznych zdobył Zespół Regionalny „Mystkowianie” z Mystkowa.

Zespoły (dorosłe i dziecięce) rywalizowały w kategoriach: zespoły taneczne, kapele ludowe oraz zespoły śpiewu grupowego.

To dla nas wielka motywacja do dalszej pracy – mówi Patryk Rutkowski choreograf zespołu.  Jesteśmy dumni, że wśród tylu wspaniałych wykonawców, prezentacja mystkowskiego folkloru zdobyła uznanie w oczach jury. Mocno wierzę, że dalsze poszukiwanie naszych korzeni będzie procentowało coraz to bardziej ciekawymi widowiskami.

W ubiegłym roku Patryk Rutkowski (konsultując z etnologami) zrekonstruował mystkowski strój, a przy pomocy najstarszych członków Mystkowian: Benedykta Poręby i Władysławy Janus zapisał utwory, które dawniej były wykonywane w Mystkowie.

Zespół Mystkowianie powstał w 2014 roku. Działa przy Wiejskim Domu Kultury w Mystkowie pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie. Kierownikiem zespołu jest Benedykt Poręba, choreografem Patryk Rutkowski, a kierownikiem muzycznym Tomasz Kulak.

 fot. Zespół Regionalny „Mystkowianie”

 

 

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.