Muzeum zabawek. Tym bawili się rodzice, dziadkowie…

Muzeum zabawek. Tym bawili się rodzice, dziadkowie…

Muzeum zabawek

– Jest to miejsce, w którym każdy dorosły może przenieść się do czasów dzieciństwa, a współczesne dzieci mają szansę na własne oczy zobaczyć, czym bawili się ich rodzice – tłumaczy Anna Ozierańska-Zasada, prowadząca ze swoim mężem Danielem Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju.

Jest to jedna z największych kolekcji rodzinnych w kraju. W krynickim muzeum cały czas przybywa eksponatów. Jest ich już niemal trzy i pół tysiąca. Na około trzystu metrach kwadratowych zwiedzający mogą zobaczyć zabawki z niemal wszystkich epok – od starożytności aż po lata 80. XX wieku.

Kolekcjonowanie eksponatów zaczęło się w Kudowej-Zdroju. Tam Muzeum Zabawek założyła Maria Ozierańska, mama pani Anny. To ona zaraziła swoją pasją całą swoją rodzinę, w tym swoją córkę. Sama była jedynaczką i rodzice bardzo o nią dbali, stąd w domu od zawsze było mnóstwo zabawek.

– Moją ukochaną zabawką z dzieciństwa była lalka, którą nazwałam Bogusią. Dostałam ją kiedy miałam siedem lat. Byłam nią zachwycona. Była wykonana z masy papierowej i gipsowej. Miała blond włosy, niebieską sukienkę, granatowy płaszczyk z białym kołnierzem i białe buciki, a na głowie miała granatowy beret z białym pomponikiem. Bogusia towarzyszyła mi przez całe moje dzieciństwo – wspomina Maria Ozierańska.

Lalka o trzech twarzach

Dziecięce eksponaty były gromadzone w rodzinie od niepamiętnych czasów. Nabywano je na przykład na targu ze starociami, w antykwariacie czy choćby w sklepie Cepelia z ludowymi i regionalnymi pamiątkami. Pierwsze z nich wystawiono podczas Święta Kwiatów w ratuszu w Otmuchowie na Opolszczyźnie. Były to głównie pozytywki i porcelanowe lalki. Większość zwiedzających była nimi zachwycona i to zainspirowało kolekcjonerów do założenia muzeum w Kudowie. Najstarszą zabawkę w tym miejscu jest konik, który trafił z Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Pochodzi aż z epoki neolitu, czyli młodszej epoki kamiennej. Z tym, że jest to kopia zabawki wykopanej podczas badań archeologicznych w okolicach Słupska. Z kolei najnowsza zabawka, to rocznicowa Barbie z 2019 roku – wtedy ta słynna lalka obchodziła 60. urodziny.

Wśród najbardziej unikatowych zabawek (…)

Całość przeczytasz w „Dobrym Tygodniku Sądeckim”:

Reklama