Muszyna w prozie i poezji

Muszyna w prozie i poezji

14 lutego 2020 roku w Bibliotece Publicznej w Muszynie odbyła się prezentacja książki „Muszyna w poezji i prozie”, wydanej w ramach serii roczników „Biblioteka Almanachu Muszyny”. Opracowanie ukazało się staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny pod redakcją Bożeny Mściwujewskiej-Kruk, redaktor naczelnej „Almanachu Muszyny”.

Najnowszy tom „Biblioteki Almanachu Muszyny” poświęcony został Muszynie w utworach poetyckich i prozatorskich, przy okazji pokazując również sylwetki ich autorów. W antologii znalazły się fragmenty dzieł znanych pisarzy, którzy trwale zapisali się w historii literatury, a także teksty amatorów, dla których pisanie wynika z przywiązania do ukochanej miejscowości i z potrzeby serca. W wydawnictwie zaprezentowano także cytaty z twórczości osób, które nie aspirowały do miana literatów, a które tworząc w wieku XIX i na początku XX dotykały spraw Muszyny w swych pracach z różnych dziedzin wiedzy (kartografia, geografia, balneologia, etnografia). Uwzględniono dzieła Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego, Szczęsnego Morawskiego, Bolesława Skórczewskiego, Józefa Łepkowskiego, Wincentego Pola, Mieczysława Orłowicza i innych.

Komentując zawartość książki Bożena Mściwujewska-Kruk powiedziała: Wybór literackich fragmentów oparliśmy w dużej mierze o nasze almanachowe zbiory. Zaczerpnęliśmy z dzieł uznanych twórców, począwszy od Długosza, Kochanowskiego, a skończywszy na Harasymowiczu i Ziemianinie. Pod koniec alfabetycznie ułożonego zbioru umieściliśmy osobno parę limeryków i kilka muszyńskich ciekawostek. Staraliśmy się dotrzeć do pierwotnych wydań bądź reprintów, przy czym korzystając ze źródeł dziewiętnastowiecznych w cytowanych fragmentach zachowaliśmy język oryginałów, nie stosując reguły uwspółcześniania pisowni. Chcieliśmy, by Czytelnicy mogli zakosztować archaicznego języka, którym posłużyli się autorzy.

 

Jako element graficzny, który ma na celu uatrakcyjnić książkę, wykorzystano stare pocztówki, ilustracje lokalnych  artystów, a także obrazki, rysowane przez dzieci i młodzież w konkursach poświęconych twórczości Adama Ziemianina, organizowanych przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Muszynie z inicjatywy Krystyny Tomasiak, artystki i nauczycielki.

 

Z pewnością – mówi redaktor naczelna „Almanachu Muszyny” – nie wyczerpaliśmy wszystkich możliwości, nie dotarliśmy do wszystkich utworów, które napisano o Muszynie. Oby zatem nasza antologia stała się dobrym początkiem następnych zbiorów…

 

Roczniki „Biblioteki Almanachu Muszyny” stanowią kontynuację wydawanych w latach 1991–2015 dwudziestu pięciu roczników „Almanachu Muszyny”, na łamach których ponad dwustu autorów w ponad siedmiuset tekstach opisało dzieje miejscowości wchodzących w skład historycznego „państwa muszyńskiego”. Aktualnie wydany rocznik „Biblioteki Almanachu Muszyny” jest trzeci; poprzednie dedykowane były laureatom Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego oraz programowi stypendialnemu „Almanachu Muszyny”.

Reklama