Muszyna. Portfel w otwartym aucie. Złodziej na to czekał

Muszyna. Portfel w otwartym aucie. Złodziej na to czekał

portfel

Wystarczyła chwila nieuwagi, by sądeczanka straciła portfel i przechowywane w nim karty bankomatowe oraz dokumenty. Na szczęście policjanci szybko zidentyfikowali złodzieja. 45-latek odpowie między innymi za kradzież z włamaniem.

15 lutego mieszkanka Sądecczyzny zostawiła swój samochód na jednym z parkingów w gminie Muszyna. Kiedy wróciła do auta, zorientowała się, że go nie zamknęła. Niestety, ktoś zdążył wykorzystać okazję – z pojazdu zniknął portfel. Kobieta szybko zablokowała skradzione karty i zgłosiła sprawę w miejscowym komisariacie policji.

Funkcjonariusze ruszyli do działania. Przejrzeli zapisy kamer monitoringu, rozpytali świadków i szybko ustalili, że sprawcą przestępstwa może być 45-letni mieszkaniec gminy Muszyna. Złodziej zdążył dwukrotnie użyć karty bankomatowej sądeczanki. W sklepach na dwóch stacjach paliw płacił zbliżeniowo – za pierwszym razem kupił alkohol, ale za drugim transakcja została odrzucona, bo karta była już zablokowana.

Muszyńscy policjanci odwiedzili sprawcę następnego dnia. W miejscu jego zamieszkania znaleźli skradziony portfel z zawartością. 45-latek trafił do Komisariatu w Muszynie. Przedstawiono mu zarzuty kradzieży dokumentów i kart bankomatowych, a także kradzieży z włamaniem i jej usiłowania.

– Przypominamy, że płatność kartą zbliżeniową jest traktowana w polskim prawie, jak kradzież z włamaniem (związana z pokonaniem zabezpieczeń, w tym przypadku o charakterze elektronicznym chroniącym środki płatnicze) za co grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności (art. 279 par. 1 kk) – zaznacza kom. Justyna Basiaga, oficer prasowa KMP w Nowym Sączu.

Policjanci przestrzegają

Jak podkreśla policjantka, kradzież karty z funkcją płatności zbliżeniowych należy jak najszybciej zgłosić do banku. Kartę da się też zablokować przez aplikację mobilną, jeśli posiadamy taką usługę, lub dzwoniąc na infolinię danej placówki.

– Kartę można także zastrzec dzwoniąc na bezpłatną infolinię Związku Banków Polskich: 828 828 828. Usługa jest bezpłatna, czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu. Więcej na stronie: www.zastrzegam.pl. Gdy okaże się jednak, że przed poinformowaniem banku o zgubieniu karty ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, zgłośmy to na Policję – dodaje kom. Basiaga.

Aby uchronić nasze oszczędności, warto przestrzegać jeszcze kilku zasad: nie trzymać w tym samym miejscu karty i numeru PIN, karty do różnych kont trzymać w różnych miejscach, a portfela nie chować do kieszeni kurtki i do tylnej kieszeni spodni.

fot. KMP w Nowym Sączu

Czytaj też: Poszukiwany z Limanowszczyzny zatrzymany w Krakowie

Share on twitter
Share on facebook