Hulajnogi dla dorosłych – co warto o nich wiedzieć?

Hulajnogi dla dorosłych – co warto o nich wiedzieć?

Hulajnogi dla dorosłych

Hulajnoga większości z nas kojarzy się z zabawką z dzieciństwa, ale obecnie pojazd ten przenosi się do świata dorosłych, gdzie pomaga w codziennym poruszaniu się po mieście.

Kto i gdzie może poruszać się hulajnogą elektryczną?

Hulajnoga większości z nas kojarzy się z zabawką z dzieciństwa, ale obecnie pojazd ten przenosi się do świata dorosłych, gdzie pomaga w codziennym poruszaniu się po mieście. Hulajnogi dla dorosłych wyposażone w silnik elektryczny umożliwiają szybką i przyjemną jazdę bez jakiegokolwiek wysiłku czy potu. Przed zakupem własnej hulajnogi warto jednak poznać specyfikację tego typu pojazdów i zapoznać się z przepisami, które będą nas dotyczyć. Odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania omówimy więc w poniższym artykule!

Hulajnogi dla dorosłych coraz częściej można spotkać na ulicach największych polskich miast. Tego typu pojazdy cieszą się bowiem ogromną popularnością nie tylko wśród dzieci, ale również wśród dorosłych czy nawet osób starszych. Niestety wielu użytkowników hulajnóg elektrycznych nie zdaje sobie sprawy z przepisów, jakie ich obowiązują. W przypadku osób w wieku od 10 do 18 lat obowiązują analogiczne zasady, jak na rower elektryczny – ci użytkownicy muszą więc posiadać przy sobie kartę rowerową lub prawo jazdy typu A1, B1, AM lub T. Pełnoletni użytkownicy mogą z kolei korzystać z hulajnóg bez jakichkolwiek uprawnień. Ponadto, kategorycznie zabronione jest poruszanie się na hulajnodze przez więcej niż jedną osobę, gdyż grozi to mandatem w wysokości 300 zł. Nie bez znaczenia będzie również kwestia tego, gdzie można wjechać hulajnogą. Otóż hulajnogi dla dorosłych powinny poruszać się po drodze dla rowerów lub po jezdni z prędkością maksymalną 20 km/h, jeśli taka ścieżka nie jest wyznaczona. W przypadku, gdy na drodze publicznej obowiązuje większa prędkość niż 30 km/h i nie ma możliwości skorzystania ze ścieżki dla rowerów, można wjechać hulajnogą na chodnik. Wówczas należy jednak pamiętać o tym, by dostosować prędkość do prędkości przechodniów i ustępować pierwszeństwa pieszym.

Hulajnogi dla dorosłych

Obowiązkowe wyposażenie hulajnogi elektrycznej

Hulajnogi dla dorosłych jako pełnoprawni użytkownicy ruchu drogowego muszą spełniać pewne kryteria techniczne. W związku z tym każdy sklep z hulajnogami elektrycznymi powinien oferować wyłącznie pojazdy wyposażone w co najmniej jeden sprawny hamulec, przednie i tylne oświetlenie oraz sygnał dźwiękowy. Podstawowym wymaganiem będzie również stopka oraz numer identyfikacyjny producenta. Nie bez znaczenia będą również wymiary i waga pojazdu – hulajnoga elektryczna powinna mieć nie więcej niż 140 centymetrów długości i 90 centymetrów szerokości oraz ważyć maksymalnie 30 kilogramów.

Artykuł partnera

Przeczytaj również: Pozwól Kupilo.pl zadbać o swoją kieszeń

Reklama