Muszyna-Plaveč: archeolodzy wydobywają z ziemi skarby historii

W Muszynie trwają pracę badawcze prowadzone przez zespół archeologów, historyków i etnologów z Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu pod przewodnictwem mgra inż. Artura Grintera. Badania prowadzone są w ramach mikroprojektu “Muszyna – Plaveč: Odkrywamy zapomnianą historię i kulturę polsko-słowackiego pogranicza” będącego częścią programu “Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020”.

Celem mikroprojektu jest zbadanie wspólnej historii i kultury regionu pogranicza polsko-słowackiego od czasów XIV wieku, gdy ten rejon należał do dóbr biskupa krakowskiego Jana Muskaty,  do czasów współczesnych, skupiając się epizodzie II wojny światowej.

Prace w Muszynie będą dotyczyć zbadania grodziska stożkowatego sąsiadującego z zamkiem muszyńskim, wału otaczającego miasto, przeprowadzenia nieinwazyjnej prospekcji terenowej z zakresu archeologii współczesności oraz działania animacyjne i wspólnotowe, promujące historię i kulturę pogranicza.

Już w pierwszym tygodniu prac rozpoznawczych wału otaczającego miasto, udało się odnaleźć artefakty z czasów nowożytnych i współczesnych! W pracach liczny udział biorą studenci archeologii zdobywający swoje pierwsze doświadczenia w terenie.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.