Msza na Hali Łabowskiej. Za żołnierzy niezłomnych…

Msza na Hali Łabowskiej. Za żołnierzy niezłomnych…

Mnóstwo wzruszeń, wspomnień, emocji i coś dla ciała: blisko 600 porcji grochówki czekało na uczestników 19. Mszy św. na Hali Łabowskiej, podczas której wędrowcy modlili się o beatyfikację ks. Władysława Gurgacza oraz w intencji żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

Eucharystię celebrował wraz z jedenastoma kapłanami, ks. Henryk Michalak. 

– Po 68 latach od męczeńskiej śmierci naszych bohaterów modlimy się i dziękujemy za ich heroizm i ofiarę życia. Dziękujemy za ich rodziny, z których wyszli. Dziękujemy Bogu za ten przykład miłości do ojczyzny i narodu. Byliście i jesteście godni zwać się bohaterami! Dzisiaj przywracamy Żołnierzom Niezłomnym należną im cześć – mówił ks. Michalak. 

Na Hali Łabowskiej obecni byli żyjący członkowie PPAN: łączniczka Helena Wiktor, pseudonim: „Konwalia”, szef propagandy Zbigniew Obtułowicz, pseudonim „Sarat” i łącznik Stefan Kulig –  „Wicher”.

W uroczystościach wzięli też udział siostrzeńcy ks. Gurgacza – Maria Kuczma i Stanisław Gruszka, a także krewni założyciela PPAN Stanisława Pióro. Mszę św. uświetniła obecność 30 pocztów sztandarowych oraz kompanii reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Nie zabrakło też członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria”. Po apelu poległych płk. Marcin Żal wręczył awanse na wyższe stopnie dwóm Żołnierzom Niezłomnym – Zbigniewowi Obtułowiczowi (major) i Józefowie Hazie (kapitan). Obaj zostali też uhonorowani złotymi medalami „Za zasługi dla obronności kraju”.

***

Msza św. na Hali Łabowskiej odbywa się co roku we wrześniu. To właśnie tam żołnierze antykomunistycznego podziemia ukrywali się wraz ze swym kapelanem – ks. Władysławem Gurgaczem. Kapłan został skazany na śmierć i stracony w 1949 r. krakowskim więzieniu.

Niedawno na Hali Łabowskiej kręcono zdjęcia do filmu pt. „Gurgacz”, o czym czytaj: Na Sądecczyźnie powstaje film o ks. Gurgaczu. Zagra go Wojciech Trela. 

Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama