MSK Nowy Sącz: walka o klimat nas łączy, niezależnie od tego gdzie mieszkamy. Weź udział w akcji!

Na 25 września zaplanowany został ogólnopolski strajk klimatyczny. Miał się w niego włączyć także Nowy Sącz, na czele z miejscowym Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym. Jednak koronawirus i niedawna czerwona strefa na Sądecczyźnie pokrzyżowała te plany. Dlatego aktywiści z sądeckiego MSK podpowiadają, jak w alternatywny i bezpieczny w dobie epidemii sposób można okazać swoje niezadowolenie z bierności władz wobec kryzysu klimatycznego.

Podobnie jak 20 września (o czym pisaliśmy TUTAJ) i 29 listopada ubiegłego roku, w przyszły piątek na nowosądeckich Plantach, tak jak w wielu innych miastach w całym kraju, miał odbyć się strajk klimatyczny. Tym razem ogólnopolska mobilizacja ma zwrócić uwagę na fakt, że kryzys klimatyczny nie jest jedynie kryzysem ekologicznym, ale także społecznym (dlatego strajki w poszczególnych miastach odbędą się pod hasłem „Dla sprawiedliwości klimatycznej”).

Jednak Sądecczyzna dopiero co „wyrwała się” z czerwonej strefy, więc aktywiści z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Nowym Sączu zrezygnowali z organizacji takiego wydarzenia. „Nie chcieliśmy narażać naszego i Waszego zdrowia, więc zdecydowaliśmy, że tym razem pokażemy swoje niezadowolenie w nieco inny sposób” – czytamy w poście na oficjalnym fanpage’u MSK Nowy Sącz na Facebooku.

Aktywiści zachęcają do wzięcia udziału w jutrzejszej (piątek 18 września) międzynarodowej inicjatywie #YourVillageForFuture, która polega na zrobieniu sobie zdjęcia z transparentem oraz tabliczką miejscowości, w której się mieszka i udostępnieniu go w mediach społecznościowych.

Celem akcji jest pokazanie z jak różnych stron jesteśmy, w jak wielu miejscach nie zgadzamy się na bierność polityków odnośnie kryzysu klimatycznego! To właśnie walka o klimat nas łączy, niezależnie od tego gdzie mieszkamy” – podkreślają przedstawiciele sądeckiego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Liczymy na to, że oznaczycie nas w tych postach oraz zachęcamy do użycia hasztagów promujących całą akcję, czyli: #YourVillageForFuture oraz #DlaSprawiedliwościKlimatycznej. Jeśli macie ochotę, możecie nam również wysyłać zdjęcia w wiadomości prywatnej, a my je opublikujemy u siebie” – dodają aktywiści.

Witajcie kochani i kochane! Bardzo długo czekaliśmy na dzień 25 września 2020. To właśnie na wtedy został zaplanowany…

Opublikowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Nowy Sącz Wtorek, 15 września 2020

Warto wspomnieć, że organizowanie strajków to nie jedyna aktywność, jakiej podejmują się działacze i działaczki MSK w Nowym Sączu.

Aktywiści złożyli w ramach najnowszej edycji nowosądeckiego Budżetu Obywatelskiego dwa projekty: „Zielone Płuca Nowego Sącza” oraz „Słoneczna Energia”, na które już za dwa tygodnie będzie można zagłosować.

Zielone Płuca to propozycja 6 inwestycji na terenie miasta Nowy Sącz, polegająca na masowym posadzeniu nowych drzew, krzewów oraz łąk kwietnych. Celem projektów jest przeciwdziałanie skutkom zanieczyszczenia powietrza w Nowym Sączu oraz zwiększenie obszaru terenów zielonych, co doprowadzi do zmniejszenia się odczuwalnej temperatury w gorące dni oraz lepszego stanu środowiska” – informują przedstawiciele MSK Nowy Sącz na swoim facebookowym fanpage’u.

O szczegółach dotyczących „Zielonych Płuc” dla osiedli: Wojska Polskiego, Szujskiego, Stare Miasto, Gorzków, Barskie i Kilińskiego można przeczytać na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Nowego Sącza (TUTAJ).

Natomiast jeśli chodzi o „Słoneczną Energię”, to, jak informują aktywiści, „projekt polega na zamontowaniu paneli fotowoltaicznych na budynku Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Kochanowskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 20 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Z Oddziałami integracyjnymi”. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

fot. archiwum dts24 (Klaudia Kulak)

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.