Może być tak, że szlak trafi szlag

Kto poczuł się skołowany czytając relacje z dyskusji na temat przebiegu drogi – łącznika sądeckiej ulicy Piramowicza i wsi Świniarsko po drugiej stronie Dunajca? Niech mrugnie trzy razy! Hurra! Jest nas więcej.

A było to mniej więcej tak:

Zbuduję Wam bursztynowy szlak – oświadczył książę Ryszard.

Hurra! – ucieszyli się ludzie.

Nie będzie bursztynowego szlaku. Mam lepszy pomysł! Zbuduję Wam perłowy szlak – ogłosił po objęciu księstwa następca Ryszarda – książę Ludomir.

Może być! – zgodzili się ludzie.

Ja mam od dawna jeszcze lepszy pomysł: najlepszym wyjściem będzie diamentowy szlak. Zrobiłem ankietę, z której jasno wynika, że mnóstwo ludzi chce diamentowego szlaku! – oświadczył wielmoża Floryan prezentując wyniki swojego badania opinii.

Bzdura. Koncept Floriana służy tylko jego własnym interesom. Nie jego diamentowy, ale nasz – perłowy szlak ma powszechne poparcie. Mieszkańcy  przysłali do nas list w tej sprawie. Sąsiednie księstwa też chcą perłowego! – krzyknęli chórem dworzanie Ludomira, po czym wystosowali do ludu następującą odezwę:

„Oligarcha Florian torpeduje budowę perłowego szlaku. Macie wybór: albo perłowy, albo żaden!  Jeśli ktoś zechce budować inny niż perłowy, to Wielki Książę Witold nie da nam sześćdziesięciu worków złota i wasz upragniony szlak –  szlag trafi!”.

Wielki Książę Witold przeczytał odezwę i mruknął:

Bzdura. Złoto jest nadal wasze, tylko usiądźmy, pogadajmy o tych szlakach i wybierzmy najlepszy. Moi dworzanie zastanawiają się jeszcze nad rubinowym i szmaragdowym. Może to ma sens?

Perłowy najlepszy! Perłowy najszybszy! Perłowy najtańszy! Wszystkie inne są bez sensu! – skandują dworzanie księcia Ludomira.

W tym miejscu przyszedł czas na pit-stop. Ciąg dalszy nastąpi niebawem.

Pit-stop to dobry moment na przegląd i diagnozę: co się udało, a co się posypało. Ja widzę to tak: słuchanie okazało się jedną z najmniej rozwiniętych umiejętności społecznych w tym gronie. Rozmowa wymaga balansu pomiędzy mówieniem i słuchaniem, a słuchanie wtedy ma sens, kiedy słuchamy z intencją, aby kogoś zrozumieć, a nie po to, aby natychmiast temu komuś odpowiedzieć. W sprawie perłowych, diamentowych, bursztynowych, szmaragdowych i rubinowych szlaków nie ma już rozmowy. Jest kilka monologów na ten sam temat.

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.