Mo-BRUK: pierwsza opinia WIOŚ negatywna. Postępowanie trwa nadal

Wciąż trwa postępowanie w sprawie zmiany pozwolenia zintegrowanego dla Spółki Mo-Bruk S.A, o którym informowaliśmy TUTAJ. Sprawę prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Pierwsza opinia WIOŚ okazała się negatywna, jednak kolejny wniosek firmy stworzył konieczność przeprowadzenia ponownej kontroli.

– Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, po kontroli przeprowadzonej w dniach 14.01.2020-31.01.2020 postanowieniem z dnia 7.02.2020 zaopiniował negatywnie wniosek Mo-Bruk S.A. w sprawie zwiększenia przyjmowanych do przetwarzania odpadów niebezpiecznych każdego rodzaju odpadu niebezpiecznego ujętego w decyzji do 65 000 ton/rok, oraz łącznie wszystkich rodzajów odpadów niebezpiecznych do 65 000 ton/rok – informuje Michał Drewnicki, Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

4 lutego, po zakończeniu kontroli WIOŚ, do Urzędu Marszałkowskiego wpłynął wniosek firmy Mo-BRUK o zmianę zakresu wniosku.

– Zakład zawnioskował o rezygnację ze zwiększania ilości poszczególnych rodzajów odpadów niebezpiecznych (obecnie każdy z rodzajów odpadów niebezpiecznych może być przetwarzany w ilości 32 550 ton/rok), jednakże pozostał  przy zwiększeniu łącznej ilości przyjmowanych do przetwarzania odpadów niebezpiecznych do 65 000 ton/rok – wyjaśnia rzecznik UMWM.

W związku z tym konieczne stało się przeprowadzenie kolejnej kontroli WIOŚ z uwzględnieniem nowego zakresu wniosku. Kontrola jest w toku, a Urząd Marszałkowski oczekuje na postanowienie.

Przypomnijmy, że starania firmy Mo-BRUK zaniepokoiły mieszkańców Niecwi i gminy Korzenna. Swój sprzeciw w tej sprawie wyrazili między innymi poprzez protest przed siedzibą firmy 11 stycznia, o czym informowaliśmy TUTAJ. Złożyli także pismo, opatrzone licznymi podpisami, w którym argumentowali swoje stanowisko.

Jak informuje Michał Drewnicki w okresie przewidzianym na składanie uwag i wniosków odnośnie postępowania w sprawie zmiany pozwolenia dla firmy Mo-BRUK, czyli od 17 grudnia 2019 do 15 stycznia 2020, wpłynęły cztery pisma, w tym jedno drogą mailową.

fot. archiwum.

„Chodzimy koło tego, wnosimy to do domu, leje się to w rzekę…” Sąsiedzi MoBRUKU boją się o swoje zdrowie. Firmie przyjrzy się posłanka Gosek-Popiołek

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.