Młodzi sądeczanie uczyli się tworzyć ilustracje, na które nie trzeba patrzeć, aby je „zobaczyć”

Młodzi sądeczanie uczyli się tworzyć ilustracje, na które nie trzeba patrzeć, aby je „zobaczyć”

Nastoletni czytelnicy pojawili się w piątek w Pałacu Młodzieży na warsztatach tworzenia książek dotykowych – ,kołobajek”, które poprowadzili Patrycja Zalejska oraz Kirył Konowałow. Oprócz praktycznych ćwiczeń była również okazja do zdobycia istotnej wiedzy na temat pomocy osobom niewidomym. Organizatorem spotkania był Oddział dla Dzieci i Młodzieży Sądeckiej Biblioteki Publicznej.

Były cenne dyskusje o rozwiązaniach dla osób niepełnosprawnych w życiu codziennym, próby chodzenia z laską z zamkniętymi oczyma po korytarzach i lekcje uprzejmości wobec osób niewidomych. Najciekawszym wyzwaniem było tworzenie własnych ilustracji dotykowych.

– W momencie gdy chcemy przedstawić coś dla osób niewidomych, musimy myśleć inaczej… nie kolorami. Najważniejsze jest to, aby zwracać uwagę na materiały jakich używamy do stworzenia poszczególnych elementów. Ponadto ważne jest również abyście unikali perspektywy i wszystko ukazywali na wprost  – wyjaśniali prelegenci.

Nazwa ,,kołobajki” wzięła się stąd, że pierwsze książki wykonywane przez Patrycję Zalejską i Kiryła Konowałowa były łączone metalowymi obręczami.

– Teraz wykonujemy je szyte… Otrzymaliśmy kiedyś zamówienie od Instytutu Badawczego na dziesięć takich książek, które mieliśmy dostarczyć przed Wigilią. Dwa dni przed terminem skończyły nam się obręcze. Długo myślałam jak zszyć książki aby dokończyć zamówienie i od tej pory są one przez nas wykonywane właśnie w takiej formie – opowiada Patrycja Zalejska.

Jej przygoda z ,,kołobajkami” rozpoczęła się gdy była jeszcze uczennicą liceum plastycznego.

– Uczestniczyłam w warsztatach i po nich zaczęłam się tym interesować, dopytywać i sama tworzyć książki, które zdobywały nagrody. Potem pojawił się Kirył…. -kontynuuje ilustratorka.

W 2018 roku ,,Kołobajki” stały się ideą przewodnią fundacji, która jest jedyną w Polsce zajmującą się tego typu działalnością.

24 września na dzieci i młodzież czekają kolejne zajęcia w Pałacu Młodzieży. Tym razem uczestnicy będą tworzyć ilustracje przestrzenne pod okiem Magdaleny Pilch.

zdjęcia Gabriela Wolińska

 

 

Czytaj też:

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama