Nowości w nowosądeckim szpitalu. Oddano inwestycję wartą 73 miliony złotych!

szpital NS

Dziś (piątek, 17 września) uroczyście otwarto nowy pawilon i wyremontowane oddziały Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Wartość tej inwestycji to ponad 73 mln zł, z czego ponad 36,5 mln zł stanowiły Fundusze Europejskie. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, przewodniczący Sejmiku Wojciech Skruch, a także radni województwa: Marta Mordarska, Jadwiga Wójtowicz, Stanisław Pasoń i Piotr Lachowicz.

– Zdowie Małopolan jest dla nas priorytetem, szczególnie w tym trudnym czasie pandemii. Modernizacja Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu to ogromna inwestycja w służbę zdrowia. Rozwój tej placówki to również szansa na poprawę standardu i jakości usług medycznych w Małopolsce. Szpital, w ramach wsparcia z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej, otrzymał dodatkowe wsparcie w kwocie prawie 7,5 mln zł na zakup sprzętu i wyposażenia medycznego. Ale to nie wszystko. Kolejne 1,5 mln zł w ramach „Pakietu Medycznego 3” również trafi do sądeckiej placówki – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Inwestycja realizowana była  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to ponad 73 miony zł z czego około 36,5 mln zł to dofinansowanie unijne. 31 mln zł pochodzi z budżetu województwa, a 4 miliony – ze środków własnych szpitala.

W ramach projektu wybudowano nowy pawilon ginekologiczno-położniczy oraz kotłownię. Zmieniła się lokalizacja istniejących oddziałów/poradni. Wyremontowano też istniejące budynki z przeznaczeniem na oddziały: Pulmonologii, Psychiatrii, Chorób Zakaźnych, Otorynolaryngologiczny, Rehabilitacyjny, Geriatryczny, Pediatryczny, Chirurgiczny dla Dzieci, Chorób Wewnętrznych, Onkologii Klinicznej oraz poradnie: Ginekologiczną, Zaburzeń i Wad Rozwojowych dzieci, Chirurgii Urazowo-Orotopedycznej, Preluksacyjną, Rehabilitacyjną, Pracownię Fizjoterapeutyczną…

Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu należy do sieci szpitali o III stopniu referencyjności Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii. Teraz w jednym pawilonie zostanie umieszczony Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Ginekologii Onkologicznej, Neonatologiczny z IT oraz poradnia Ginekologiczna i Poradnia Zaburzeń i Wad Rozwojowych Dzieci.

– Szpital zainwestował w nowy sprzęt medyczny adekwatny do zakresu udzielanych świadczeń. Trafi on m.in. na wyposażenie oddziałów rehabilitacyjnego i geriatrycznego, gdzie w odpowiedzi na zidentyfikowany deficyt podaży tych świadczeń, zostanie poszerzona oferta medyczna. Dzięki Funduszom Europejskim możemy realizować inwestycje, które służą mieszkańcom Małopolski, ale również odwiedzającym nasz region turystom– dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Wszystkie oddziały zostały doposażone w wysokospecjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną m.in. aparaty USG – w tym aparat USG 4D dla ginekologii, respiratory, defibrylatory, stoły operacyjne, aparaty do znieczulania, kardiomonitory, aparaty EKG, a także nowe łóżka, szafki przyłóżkowe, inkubatory dla wcześniaków, fotele dla rodziców i meble medyczne.

Jak się okazuje – finisz jednej inwestycji odbywa się równolegle z prologiem innej:

– W tej chwili trwają prace kosztorysowo-projektowe. Chciałabym wybudować nowy pawilon diagnostyczno-apteczny. Nasza analityka jest wewnątrz szpitala. W czasie pandemii jest to duże utrudnienie dla ludzi chcących zrobić badania, ponieważ muszą oni wejść na teren szpitala. Przydałby się oddzielny pawilon, który będzie połączony z oddziałami szpitala, a jednocześnie będzie posiadał  oddzielne wejście zewnętrzne -mówi dyrektor szpitala Lidia Zelek pytana o plany dalszego rozwoju szpitala.

– Kolejną inwestycją ma być budowa dużego magazynu medycznego, w którym znajdować się mają środki sanitarno-higieniczne-dodaje.

fot. www. malopolska.pl

Źródło: własne, www.malopolsk.pl

 

Czytaj też:

https://www.dts24.pl/krolowa-polska-woda-wdarla-sie-do-szkoly-uczniow-ewakuowano-w-grybowie-pogotowie-przeciwpowodziowe/

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.