Minister Adamczyk w Mszanie Dolnej. Obiecał, że pociągi po linii Podłęże Piekiełko pojadą za 9 lat

Dziś (sobota, 4 listopada) na stacji kolejowej w Mszanie Dolnej minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zapowiedział rozpoczęcie budowy linii kolejowej Podłęże – Piekiełko. Pierwsze pociągi mają, zdaniem ministra, pojechać w 2026 roku. 

wsb3

Przed tygodniem ogłoszono przetarg na projekt tej kluczowej dla naszego regionu inwestycji kolejowej.

Pisaliśmy o nim TUTAJ. 

Koszt realizacji inwestycji na odcinku Podłęże – Szrzyczyc oraz modernizacji linii Chabówka – Nowy Sącz to ok. 6 mld zł.

-Rozpoczynamy jedno z najważniejszych przedsięwzięć kolejowych w kraju. To nie jest inwestycja o charakterze lokalnym, to jest przedsięwzięcie o charakterze ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym – mówił minister Andrzej Adamczyk. – Celem tego przedsięwzięcia jest, aby podróż z Gdańska do Zakopanego wynosiła około sześciu godzin. Z Warszawy do Zakopanego około 3,5 godziny, a z Krakowa do Zakopanego godzinę i 40 minut.

Zdaniem ministra Adamczyka, poprzednia ekipa rządząca dokonała wielu zaniedbań, jeśli chodzi o budowę linii.

– Wiele lat mówiono o tym, że należy realizować tę inwestycję. Wylano tony farby, zadrukowano setki ton papieru, wielu polityków zabierało głos na ten temat na przestrzeni ostatnich lat. Jestem głęboko przekonany, że gdyby nasi poprzednicy Platforma Obywatelska i politycy PSL byli pełni determinacji i zechcieli wpierw zrobić, a później o tym mówić, to dzisiaj wszystkie prace związane z tą inwestycją byłyby już na ukończeniu. My dzisiaj mówimy jasno i wyraźnie:  wiemy co mamy zrobić i rozpoczynamy działania – dodał minister.

Dzięki linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/ Mszana Dolna skróci się czas dojazdu pociągiem zarówno do Zakopanego, jak i do Nowego Sącza.

-Dziś podróż pociągiem trwa ponad trzy godziny, okrężną trasą przez Tarnów. W przyszłości skróci się on do 1,5 godziny – zaznacza minister.

Projekt inwestycji ma być gotowy za dwa lata, a budowa ma się rozpocząć w roku w 2020.

Czytaj również: Mszana Dolna: jest pomysł, aby w czekającym na remont dworcu urządzić kawiarnię i mini-muzeum 

Fot. ilustracyjne

KOSECKI
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]