Mszana Dolna: jest pomysł, aby w czekajacym na remont dworcu urządzić kawiarnię i mini-muzeum

Mszana Dolna: jest pomysł, aby w czekajacym na remont dworcu urządzić kawiarnię i mini-muzeum

Dworzec PKP w Mszanie Dolnej, przy linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz, którą kursują pociągi retro przejdzie remont. PKP SA ogłosiły już przetarg. Czesław Szynalik z Mszany Dolnej, inicjator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”, chce nakłonić władze kolei, by wykonawca rozszerzył zakres remontu. Wtedy w budynku mogłaby powstać kawiarnia i mini muzeum. Budynek stałby się wizytówką miasteczka. 

– Bardzo się cieszę, że PKP wyremontują dworzec w Mszanie Dolnej. Wreszcie po 30 latach coś zacznie się dziać. Ten budynek dworcowy to już jeden z niewielu zachowanych budynków stacyjnych, które zgodne są z architekturą kolejową końca XIX wieku. Stacje w Kasinie Wielkiej, czy Mszanie, stacje austriackiej, państwowej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej to perełki – mówi Czesław Szynalik, miłośnik kolei, inicjator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Zakres prac remontowych dworca obejmie remont dachu, elewacji budynku, wymianę stolarki okiennej, demontaż płyt eternitowych, malowanie klatki schodowej, wymianę chodników i remont placu wokół budynku.

– Chcę przekonać PKP, by rozszerzyły zakres remontu. Wtedy budynek mógłby odzyskać dawną świetność z roku 1884. W tym momencie nie ma tam nawet poczekalni, o toalecie nie wspominając. A przecież pociągami retro, które zawsze zatrzymują się na stacji w Mszanie, jeździ mnóstwo turystów. Ci turyści muszą dostać coś jeszcze oprócz przejazdu pięknym pociągiem pod parą – twierdzi Czesław Szynalik, któremu marzy się, aby w budynku dworcowym powstała stylowa kawiarnia i mini muzeum.

-To wszystko oczywiście wiąże się z kosztami. Dworcami administruje Zakład Nieruchomości PKP. Kawiarnia czy muzeum byłoby dodatkową atrakcją dla turystów. Niemniej jednak już samo to, że dworzec będzie wyremontowany, niezależnie od tego, czy z wykorzystaniem naszej wizualizacji, czy nie, to i tak duży sukces – stwierdza.

Projekt dworca wykonała Jadwiga Karpierz z miejscowości Glisne w powiecie limanowskim.

-Była to jej praca licencjacka, otrzymaliśmy zgodę na wykorzystanie tego pięknego projektu. Przywraca on wygląd budynku z 1884 roku i proponuje funkcjonalne rozwiązania. Na przykład na dworcu w Rabce – Zdroju znajduje się siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej. W Nowym Sączu wciąż nie ma pomysłu na wykorzystanie pięknego, zabytkowego dworca PKP. Bardzo chciałbym, aby dworzec w Mszanie pełnił jakąś pożyteczną dla turystów i mieszkańców funkcję – podsumowuje Szynalik.

Prace remontowe przy dworcu kolejowym w Mszanie Dolnej mają potrwać około trzy miesiące od momentu wyłonienia wykonawcy.

Fot. Wizualizacje projektu dworca kolejowego w Mszanie Dolnej autorstwa Jadwigi Karpierz z Glisnego, udostępniony przez „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama