Miłość, cierpliwość i codzienna wspólna kawa. Jubilaci prezentują przepis na udany długoletni związek

Czy można przeżyć razem 55 lat? Oczywiście, że można! Wystarczy miłość i dużo, dużo cierpliwości. Przekonywały o tym dwie pary sądeczan, świętujące w ratuszu szmaragdowe gody. Pozostałych 10 par obchodziło wspólne półwiecze zwane inaczej złotymi godami. Szczęśliwym małżonkom prezydent Ryszard Nowak wręczył Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

wsb3

Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i życzenia dalszych, długich lat w zdrowiu, szczęściu, pomyślności; w uznaniu i szacunku waszych bliskich: dzieci i następnych pokoleń – mówi Ryszard Nowak. – Jak patrzę na państwa, to wydaje mi się, że to zaledwie 25-lecie małżeństwa, a nie te złote czy szmaragdowe gody i oby państwo nadal w takiej formie funkcjonowali.

Na pytanie, skąd wzięli siłę na wytrwanie w zgodnym związku, obchodząca szmaragdowe gody Barbara Jargut odpowiada:

Na to nie ma recepty, bo każdy człowiek jest inny. Ale jak jest miłość, to jest wszystko.

A mąż Tadeusz dodaje:

– Trzeba przeżywać wszystko razem, wszystkie radości i smutki. No i mieć dużo, dużo cierpliwości.

Dla chodzącej złote gody Marii Nowak liczy się tolerancja, wzajemne zaufanie i miłość.

Do szczęścia trzeba niewiele – zapewnia pani Maria. – Ale koniecznie potrzebne jest wspólne picie kawy – dodaje córka Monika.

Mąż, Stanisław Nowak, zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt zgodnego pożycia: –

Nigdy nie chcieliśmy mieć dużo, nie oszczędzaliśmy na jedzeniu, nie walczyliśmy o stanowiska. Chcieliśmy mieć tyle, żeby wystarczyło na bieżące funkcjonowanie i na wykształcenie dzieci, bo to było najważniejsze.

Jubilaci oprócz medali otrzymali wiązanki kwiatów i  pamiątki.

Medal za długoletnie pożycie nadawany jest przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek wojewody dla par, które przeżyły w jednym związku 50 lat. Odznaczenie ma kształt  stylizowanej, sześciopromiennej gwiazdy. Na awersie umieszczone są dwie srebrzone róże. Na odwrotnej stronie umieszczony jest monogram RP i napis: „za długoletnie pożycie małżeńskie”. Medal otrzymuje się tylko raz.

fot. www.nowysacz.pl

 

 

 

 

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]